Wideoinfolinia, która znosi barierę w komunikowaniu się z osobami głuchymi z Ukrainy

Polski Związek Głuchych uruchomił na zlecenie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wideoinfolinię pomocną przy wsparciu i świadczeniu pomocy osobom z Ukrainy.

Informacja o infolinii wraz z logiem PZG - przekreślone ucho.

Wideoinfolinia ma charakter ogólnopolski, jest całkowicie bezpłatna. Mogą się z nią łączyć m.in. przedstawiciele straży granicznej, punktów recepcyjnych, wolontariusze, pracodawcy, osoby głuche i inne osoby, które potrzebują komunikacji z ukraińskiego języka migowego (USL) na język polski.

By zwiększyć dostęp do usługi wideotłumacza uruchomione zostanie kilka kanałów komunikacji. Główny to Skype - DeafUkraine, uruchomione też zostały specjalne numery telefonów, przez które można się połączyć z tłumaczami za pośrednictwem komunikatorów Whats App i Viber.

Szczegóły działania wideoinfolinii:

1. Skype: DeafUkraine

(ukraiński język migowy / polski język migowy / język polski)

Poniedziałek - Piątek: 7.00 - 23.00
Sobota - Niedziela: 8.00 - 20.00

2. Whats App i Viber - dla uchodźców i darczyńców

(ukraiński język migowy / polski język migowy).
Numery telefonów: 783 729 144, 724 028 395

Poniedziałek - Niedziela: 8.00 - 21.00

3. Messenger - dla darczyńców w języku polskim

Głusi Ukraina PZG

Poniedziałek - Niedziela: 8.00 - 20.00

Informacje nt. wideoinfolinii dostępne są na stronie internetowej otwiera się w nowym oknie Polskiego Związku Głuchych. Można pobrać także plakaty otwiera się w nowym oknie.

(źrodło: Polski Związek Głuchych)

• "Market pomocy" zawiesił działalność

Z końcem lipca została zawieszona działalność „marketu pomocy” przy ul. Bielskiej w Pszczynie. Punkt przyjmowania i wydawania pomocy rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy prowadzony był od początku marca przez Powiat Pszczyński dzięki zaangażowaniu wolontariuszy.

• Test sprawności syren alarmowych

W najbliższy poniedziałek 1 sierpnia o godz. 17.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.