Ruszyła Solidarna Paczka - specjalna edycja Szlachetnej Paczki
Otwarto Bazę Rodzin Solidarnej Paczki - specjalnej edycji Szlachetnej Paczki zorganizowanej dla osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie, znajdują się obecnie w Polsce i są w trudnej sytuacji materialnej.
Wojna redukuje
Redukuje to, co mamy do jednego przedmiotu lub zawartości reklamówki czy walizki. Gdy uciekasz przed wojną, często spośród wszystkich posiadanych przez siebie rzeczy musisz wybrać jedną, którą ze sobą zabierzesz. Ten przymus odbiera Ci to co kochasz i to kim się czujesz. Pokażmy naszym Gościom z Ukrainy, że po tym jak życie tak wiele im odebrało, chcemy by mieli więcej, nie tylko przedmiotów, ale też godności, spokoju, nadziei.
Ludzie, którzy uciekli z Ukrainy wiedli życie podobne do naszego - mieli bliskich, domy, ulubione kawiarnie, przyjaciół, ich dzieci miały znajomych z podwórka, ulubione ciastka i zabawki. Teraz mają tak niewiele. Patrząc na nich widzimy siebie, bo to przecież mogliśmy być my.
Pani Olena i jej dwoje dzieci w Ukrainie mieli… dom, a w nim szafę pełną ubrań - dziś proszą o letnie ubrania i buty; mieli szuflady kuchenne z jedzeniem i łakociami - dziś mają nadzieję, że dostaną w paczce trwałą żywność.
Masz szansę pomóc. Wejdź na stronę internetową Szlachetnej Paczki otwiera się w nowym oknie i wybierz potrzebującą rodzinę.
Kogo można wesprzeć w ramach Solidarnej Paczki?
Miała swój pokój, ma misia. Miała mieszkanie, ma zawartość walizki. Była nauczycielką, jest uchodźczynią. Miała bezpieczeństwo, ma niepewność. Od lutego obserwujemy i słuchamy historii ludzi, takich jak my, którym wojna w Ukrainie zabrała niemal wszystko.
Pani Tetiana miała swojego lekarza i szpital, w którym leczyła stwardnienie rozsiane. Nagle - po bombardowaniu - szpital przestał istnieć, choroba pozostała. W Polsce dostała pomoc medyczną. Kobieta prosi o płatki śniadaniowe i mleko dla córki, a także materiały szkolne i pościel.
78-letna pani Olga w Ukrainie miała sporą biblioteczkę - teraz chciałaby dostać choć słownik ukraińsko-angielski. Miała też swój kącik, w którym lubiła czytać wieczorami - dziś prosi o lampkę nocną, która stworzy iluzję prywatnego miejsca.
Roman miał wielu przyjaciół i dużą rodzinę, a 18. urodziny musiał obchodzić w Polsce sam. Miał też plany zawodowe, chciał dostać się na staż jako student informatyki. Dziś ma nadzieję, że otrzyma laptopa, bez którego trudno będzie mu się uczyć.
Osoby, którym wojna zredukowała życie do jednej walizki nadal nas potrzebują. Nie tylko w zapewnieniu podstawowych potrzeb, takich jak żywność, dach nad głową czy pomoc medyczna. Również w stworzeniu warunków umożliwiających samodzielne życie i poradzenie sobie w nowym miejscu.
Jak zaangażować się w Solidarną Paczkę?
W Solidarną Paczkę możesz zaangażować się na kilka sposobów. Masz grupę bliskich osób, znajomych z pracy, sąsiadów czy przyjaciół, którym bliska jest idea mądrej pomocy? Wspólnie wybierzcie rodzinę na stronie internetowej Szlachetnej Paczki i przygotujcie potrzebującym pomoc. Wcześniej upewnijcie się, że jesteście w stanie odpowiedzieć na najważniejsze potrzeby. Zapoznajcie się z dokładną listą zakupów, którą otrzymacie mailowo wraz z potwierdzeniem wyboru. Macie pytania? Chcecie poznać bliżej wybraną rodzinę? Na każdym etapie przygotowywania paczki możecie skontaktować się z wolontariuszem, który opiekuje się rodziną. Skompletowane paczki, zapakowane jak prezent, zawozicie do wskazanego magazynu Szlachetnej Paczki w Weekend Cudów, który odbędzie się 25 i 26 czerwca. Dokładny termin i godzinę dostarczenia paczki umówcie z wolontariuszem. W ten sam weekend przygotowana paczka, za pośrednictwem wolontariuszy, trafi do wybranej przez Ciebie potrzebującej rodziny.
(źródło: Szlachetna Paczka)
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego