Schronisko, rozwój szpitala i klaster energii tematami konwentu w Kobiórze
W czwartek, 2 czerwca w Urzędzie Gminy w Kobiórze odbył się Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego. Dla włodarzy to okazja do wymiany opinii oraz podjęcia wspólnych inicjatyw w kwestiach dotyczących funkcjonowania całego powiatu.

Jednym z tematów posiedzenia była budowa schroniska dla zwierząt. Z taką inicjatywą wyszły przedstawicielki Fundacji "Zwierzęca Arkadia", która od wielu lat zajmuje się w naszym regionie ratowaniem zwierząt i ograniczaniem ich bezdomności. Jak podkreślały, na ogromnym obszarze, który poszerzono również o gminę Czechowice-Dziedzice i Strumień, nie ma schroniska dla bezdomnych zwierząt, a te które funkcjonują w oddalonych miejscowościach, są przepełnione. Potrzeby w tym zakresie są ogromne. Fundacja od 10 miesięcy prowadzi zbiórkę środków na budowę schroniska dla zwierząt. Samorządowcy rozeznają w swoich gminach możliwości przeznaczenia terenu na ten cel, a temu tematowi zostaną poświęcone kolejne spotkania. W konwencie wzięli udział także przedstawiciele Gminy Czechowice-Dziedzice oraz Strumień, którzy również wyrazili poparcie dla takiej inicjatywy.
W dalszej części posiedzenia Katarzyna Michalik, nowa prezes zarządu Szpitala Joannitas w Pszczynie Samorządowej Spółki Sp z o.o. przedstawiła koncepcję rozwoju placówki. Szpital w ostatnim czasie uruchomił poradnię onkologiczną, w najbliższym czasie uruchomi poradnię chorób zakaźnych oraz szkołę rodzenia. - Musimy zadbać o optymalizację kosztów - racjonalne wydatkowanie środków, które nie powoduje utraty jakości. Chcemy prowadzić szerokie działania informacyjne, o tym, co planujemy, ale też zachęcać mieszkańców do profilaktyki. Chcemy bardzo mocno budować relacje z pacjentami i okolicznymi szpitalami. Bardzo ważny jest dla nas rozwój diagnostyki. Mamy bardzo dobry zespół w laboratorium i diagnostykę obrazową na najwyższym poziomie dzięki nowoczesnym urządzeniom. Możemy chwalić się endoskopią. Chcemy też uruchomić w poradni chirurgii ogólnej zakres świadczeń realizowanych przez pielęgniarkę po to, aby pacjent nie czekał na zmianę opatrunku czy czyszczenie rany - mówiła Katarzyna Michalik.
Większościowym udziałowcem szpitala jest Powiat Pszczyński, a część udziałów objęła Gmina Pszczyna. - Systematycznie dopłacamy do bieżącej działalności szpitala, na którą nie starczają środki z NFZ. Powiat, który jest właścicielem budynku, finansuje także remonty. Cieszę się, że również w pozostałych samorządach jest duże zrozumienie dla kwestii potrzeby wspierania szpitala - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
W kolejnym punkcie konwentu samorządowcy analizowali możliwości dochodzenia do samowystarczalności energetycznej na przykładzie klastra energii i spółdzielni energetycznej. Rozmawiano także o opracowywanej „Strategii Rozwoju Powiatu Pszczyńskiego na lata 2022-30”.
W konwencie wzięli udział: Barbara Bandoła - starosta pszczyńska, Grzegorz Nogły - członek Zarządu Powiatu, Gabriela Placha - wójt Goczałkowic-Zdroju, Dariusz Skrobol - burmistrz Pszczyny, Jan Słoninka - wójt Gminy Miedźna, Franciszek Dziendziel - wójt Gminy Pawłowice, Marian Pawlas - wójt Gminy Suszec. Gospodarzem konwentu był Eugeniusz Lubański - wójt Kobióra. W posiedzeniu uczestniczyli także: Maciej Kołoczek - zastępca burmistrza Czechowic-Dziedzic oraz Robert Mazgaj - kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Strumieniu.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego