Spotkanie z prawnikami dla obywateli Ukrainy

Powiat Pszczyński organizuje spotkanie z prawnikami dla osób uciekających przed wojną. Zagadnienia prawne będą wyjaśniane w języku ukraińskim.

Niebiekso-żółta flaga i informacje o spotkaniu

Spotkanie z prawnikami Stowarzyszenia na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „Dogma” odbędzie się 17 maja o godz. 16.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie, ul. 3 Maja 10.

Zainteresowane osoby są proszone o przesłanie informacji o chęci uczestnictwa w spotkaniu na adres ukraina@powiat.pszczyna.pl Mail powinien zawierać imię oraz treść zagadnienia, które osoba chce poruszyć na spotkaniu z prawnikami. Zgłoszenie chęci udziału w spotkaniu oraz propozycję tematu można również dostarczyć do „marketu pomocy” przy ul. Bielskiej 32 w Pszczynie.

Spotkanie jest odpowiedzią na prośby obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie na terenie naszego powiatu. - Zaprosiliśmy prawników, którzy w języku ukraińskim udzielą odpowiedzi na pytania ze sfery prawnej nurtujące naszych gości. Uchodźcy pytają m.in. o kwestie ustanowienia opiekuna tymczasowego dla małoletnich obywateli Ukrainy, którzy przebywają w Polsce bez rodziców czy długości legalnego pobytu. Warto dodać, że obywatele Ukrainy mogą również korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, która jest udzielana na terenie powiatu pszczyńskiego - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Aby umówić się na indywidualną bezpłatną poradę wystarczy zadzwonić pod numer tel. 32 449 23 78 lub wysłać e-mail na adres: pomocprawna@powiat.pszczyna.pl - w wiadomości należy podać dane do kontaktu telefonicznego.

• "Market pomocy" zawiesił działalność

Z końcem lipca została zawieszona działalność „marketu pomocy” przy ul. Bielskiej w Pszczynie. Punkt przyjmowania i wydawania pomocy rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy prowadzony był od początku marca przez Powiat Pszczyński dzięki zaangażowaniu wolontariuszy.

• Test sprawności syren alarmowych

W najbliższy poniedziałek 1 sierpnia o godz. 17.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.