Rada Powiatu wyraziła sprzeciw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę

W środę Rada Powiatu Pszczyńskiego jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Ulica w powiecie pszczyńskim. Nałożona ukraińska flaga

Radni przyjmując uchwałę wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec bezprawnego i niczym nieuzasadnionego aktu zbrojnego Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz potępili agresję i przemoc doświadczaną przez niepodległą Ukrainę, która stała się bezprecedensowym aktem naruszenia podstawowych zasad pokojowego współistnienia narodów i państw. „Powiat Pszczyński zdecydowanie i jednoznacznie sprzeciwia się barbarzyńskiemu aktowi, wymierzonemu w sąsiedni kraj i jego Mieszkańców, jednocześnie solidaryzując się z Narodem Ukraińskim”. Nienaruszalność granic i prawo do samostanowienia to fundamentalne zasady prawa międzynarodowego, które nie powinny być łamane" - czytamy w treści oraz uzasadnieniu podjętej jednogłośnie uchwały.

Zanim uchwała została podjęta, starosta Barbara Bandoła podsumowała dotychczasową pomoc, organizowaną dla obywateli Ukrainy na terenie powiatu pszczyńskiego dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców, samorządów, przedsiębiorców i organizacji. Uchodźcy z Ukrainy znaleźli w powiecie pszczyńskim bezpieczne schronienie, a na tereny objęte wojną wysyłane są kolejne transporty z darami rzeczowymi.

• "Market pomocy" zawiesił działalność

Z końcem lipca została zawieszona działalność „marketu pomocy” przy ul. Bielskiej w Pszczynie. Punkt przyjmowania i wydawania pomocy rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy prowadzony był od początku marca przez Powiat Pszczyński dzięki zaangażowaniu wolontariuszy.

• Test sprawności syren alarmowych

W najbliższy poniedziałek 1 sierpnia o godz. 17.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.