Przybywa miejsc, w których kwaterowani są Ukraińcy

W zorganizowanych obiektach zbiorowego kwaterowania cudzoziemców na terenie powiatu pszczyńskiego schronienie znalazło już kilkuset obywateli Ukrainy. Miejsc zabezpieczono niespełna 600, a w kolejnych dniach uruchamiane będą kolejne.

Remizo-swietlica w której strażacy i wolontariusze organizują łóżka dla uchodźców
fot. OSP Rudziczka

Koordynacją kwaterowania uchodźców na terenie powiatu pszczyńskiego zajmują się pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Pszczynie. - Na ten moment w całym powiecie przygotowanych jest niemal 600 miejsc w obiektach zbiorowego kwaterowania cudzoziemców. Do piątku rana schronienie znalazło w nich 331 osób. Znaczna ilość obywateli Ukrainy ma dach nad głową dzięki naszym mieszkańcom, którzy uruchamiają ogromne pokłady solidarności i wrażliwości. Według danych zebranych przez cztery gminy: Pawłowice, Suszec, Kobiór i Miedźna, w kwaterach prywatnych przebywa niespełna 400 obywateli Ukrainy. By pomóc im i naszym mieszkańcom, którzy udostępniają im swoje mieszkania, uruchomiliśmy „market pomocy”, w którym mogą zapatrywać się w najpotrzebniejsze rzeczy - mówi Barbara Bandoła starosta pszczyńska.

W organizację zbiorowych miejsc zakwaterowania zaangażowały się gminy z terenu powiatu pszczyńskiego - takie obiekty uruchomiły już Gmina Kobiór (dom opieki), Gmina Goczałkowice-Zdrój (obiekt byłego przedszkola), Gmina Pawłowice (dom ludowy i hala sportowa) oraz Gmina Suszec (sala gimnastyczna, remizo-świetlica i budynek socjalny przy boisku). Pozostałe miejsca zostały zorganizowane w obiektach sanatoryjnych, salkach parafialnych oraz prywatnych hotelach, pensjonatach czy mieszkaniach pracowniczych. W prywatnym domu seniora w Woli czekają miejsca na osoby schorowane i niesamodzielne. - Bardzo dziękuję włodarzom, przedsiębiorcom oraz wszystkim pracownikom i wolontariuszom, którzy przez całą dobę angażują się w zapewnienie pomocy tym, którzy szukają schronienia - dodaje Barbara Bandoła i podkreśla, że w przyszłym tygodniu uruchamiane będą kolejne zorganizowane miejsca.

Warto przypomnieć, że w sprawie kwaterowania uchodźców osoby prywatne mogą dzwonić pod numer 721 222 202 obsługiwany przez pracowników Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Pszczynie przez siedem dni w tygodniu od godz. 8.00 do 22.00.

Gmina Goczałkowice

Gmina Suszec

Gmina Pawłowice

• "Market pomocy" zawiesił działalność

Z końcem lipca została zawieszona działalność „marketu pomocy” przy ul. Bielskiej w Pszczynie. Punkt przyjmowania i wydawania pomocy rzeczowej dla uchodźców z Ukrainy prowadzony był od początku marca przez Powiat Pszczyński dzięki zaangażowaniu wolontariuszy.

• Test sprawności syren alarmowych

W najbliższy poniedziałek 1 sierpnia o godz. 17.00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.