Z całego powiatu spływają oferty pomocy dla Ukrainy

Ponad 80 osób zaoferowało zakwaterowanie w swoich domach obywateli Ukrainy. Łącznie do Starostwa Powiatowego w Pszczynie wpłynęło 150 ofert konkretnej pomocy, w tym także w zakresie wolontariatu, transportu, tłumaczeń, wyżywienia, czy pomocy medycznej.

Na duzej sali trwa konwent włodarzy z powiatu. Uczestnicy siedzą za stołami.

W poniedziałek z samego rana starosta Barbara Bandoła spotkała się z pracownikami starostwa oraz powiatowych jednostek kluczowych w zakresie organizacji pomocy dla obywateli Ukrainy, którzy szukają schronienia w naszym kraju. Tuż po tym spotkaniu odbył się Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego, w którym wzięli także komendacji powiatowi policji i straży pożarnej, przedstawiciele gminnych wydziałów zarządzania kryzysowego oraz pomocy społecznej.

Podczas konwentu starosta przekazała najważniejsze ustalenia z dotychczasowych spotkań z wojewodą śląskim. Przypomnijmy, że koordynacją pomocy humanitarnej, zakwaterowania i wyżywienia ma zająć się powiat Pszczyński przy udziale gmin.

Podczas konwentu omówiono, w jaki sposób organizowana będzie pomoc humanitarna. Część z zebranych na terenie powiatu darów zostanie przekazanych rodzinom z Ukrainy, które zostały i zostaną zakwaterowane na naszym terenie. Pozostałe rzeczy w konwoju humanitarnym za pośrednictwem wojewody trafią na Ukrainę. Wszystkie rzeczy muszą być odpowiednio spakowane i opisane. Nie ma możliwości, żeby we własnym zakresie wysyłać dary na tereny objęte wojną.

Powiat Pszczyński zgłosił obiekty do grupowego kwaterowania uchodźców. Są to obiekty na terenie gminy Pawłowice, Kobiór oraz Pszczyna, w tym m.in. hotele, domy ludowe, internat czy obiekt będący w dyspozycji Nadleśnictwa Kobiór. - Bardzo dziękuję mieszkańcom powiatu pszczyńskiego za liczne deklaracje wsparcia. Obywatele Ukrainy trafiają już do rodzin na naszym terenie i to najlepsza forma pomocy. W sobotę uruchomiliśmy adres mailowy ukraina@powiat.pszczyna.pl pod którym zbieramy informacje o chęci pomocy ze strony mieszkańców i firm. Na chwilę obecną otrzymaliśmy 81 ofert zakwaterowania dla ponad 240 osób, a wszystkich maili spłynęło 150. Są także deklaracje pomocy medycznej, tłumaczeń, pomocy w transporcie, organizacji posiłków, wyżywienia, osób, które chcą się zaangażować, jako wolontariusze. Pomoc zaoferowało prywatne przedszkole, które chce udostępnić sale i prowadzić popołudniami zajęcia dla dzieci z Ukrainy. Za wszystkie maile serdecznie dziękujemy. Będziemy tę pomoc wykorzystywać w ramach spływających do nas potrzeb - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Podczas konwentu omówiono także sposób organizacji pomocy psychologicznej oraz sprawy formalno-prawne.