Bezpiecznie rowerem po powiecie pszczyńskim

Jak rowerzyści powinni poruszać się po drogach jednokierunkowych? Jak zachować się na zakończeniu drogi dla rowerów, na niebezpiecznych przejazdach przez jezdnię oraz na pasach ruchu w określonych kierunkach jazdy? Podpowiedzi można znaleźć w trzecim filmie, który powstał w ramach projektu „Bezpiecznie rowerem po powiecie pszczyńskim”.

Powiat Pszczyński wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Pszczynie zrealizował projekt „Bezpiecznie rowerem po powiecie pszczyńskim”. Powstały trzy edukacyjne filmy o tym, jak prawidłowo korzystać z infrastruktury rowerowej. Premiera ostatniego odcinka miała miejsce w pszczyńskim starostwie podczas briefingu prasowego.

W trzecim filmie instruktażowym znajdziemy podpowiedzi, jak rowerzyści powinni poprawnie poruszać się na drogach jednokierunkowych, jak zachować się na zakończeniu drogi dla rowerów, na niebezpiecznych przejazdach przez jednię oraz na pasach ruchu w określonych kierunkach jazdy. Uwypuklone są nieprawidłowe oraz wskazane zachowania prawidłowe.

- Zauważamy, że prawdopodobnie na skutek pandemii ruch rowerowy znacząco wzrósł, a tym samym wzrosło zagrożenie wśród rowerzystów - mówił kom. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Według policyjnych statystyk, od początku 2019 roku do końca maja tego roku w województwie śląskim doszło do 848 wypadków z udziałem cyklistów, w których śmierć poniosło aż 37 rowerzystów, a 823 zostało rannych.

Policjant Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski i policjant Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie. Siedzą za stołem. Za nimi stoją cztery flagi.
W pszczyńskim starostwie odbył się briefing prasowy poświęcony projektowi „Bezpiecznie rowerem po powiecie pszczyńskim”.

Infrastruktura rowerowa na terenie powiatu pszczyńskiego ciągle jest rozwijana, jednak na drogach wciąż dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, w których poszkodowani są rowerzyści. - Należy pamiętać, że nawet najlepsze drogi dla rowerów nie zastąpią zdrowego rozsądku. Na drodze musi być wzajemny szacunek pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego, tj. pieszymi, rowerzystami oraz kierowcami samochodów - mówił kom. Krzysztof Szukalski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie.

Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa i przypomnienie zasad, o których powinni pamiętać wszyscy - rowerzyści, piesi i kierowcy. - Nie chcieliśmy tworzyć kolejnego ogólnego spotu o bezpieczeństwie rowerzystów, oczywiście są one również potrzebne, ale zależało nam, aby poprzez poszczególne odcinki wskazać konkretne miejsca na terenie naszego powiatu, gdzie dochodzi do zdarzeń z udziałem rowerzystów oraz miejsca szczególnie niebezpieczne, które wskazali nam także mieszkańcy - mówi kom. Krzysztof Szukalski.

Projekt to nie tylko film, ale także ulotka z 7 zasadami dobrego rowerzysty i mapą ścieżek rowerowych w powiecie pszczyńskim. - Końcem maja rozdawaliśmy ją mieszkańcom na ścieżkach rowerowych. Część ulotek trafiła do sklepów rowerowych. Jednocześnie postanowiliśmy, aby filmy instruktażowe zostały wyświetlone uczniom szkół powiatowych, gdy we wrześniu powrócą do placówek - mówi wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski, pomysłodawca projektu.

Audiodeskrypcja filmu [plik mp3, rozmiar: 2,69 MB]

Projekt rowerowy wspiera Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz radiowy, lektor, którego głos jest znany z popularnej nawigacji. Patronat nad projektem objęli: starosta Barbara Bandoła oraz komendant powiatowy policji w Pszczynie mł. insp. Grzegorz Bonalski. Materiały filmowe zrealizowała Pszczyńska Telewizja.