Pomoc konsumentom

Jak Sprzedawcy informują o cenach towarów i usług? Kontrola Inspekcji Handlowej

Czy konsument wie ile zapłaci za produkt? Jak o tym informują sprzedawcy? Kontroli poddano ponad 2,2 tysiąca sklepów. Co drugi z nich popełnia błędy.

Wieszak sklepowy, na którym wiszą ubrania, m.in. koszulki.

- Podstawowym prawem konsumenta jest prawo do rzetelnej informacji. Konsument ma zatem prawo wiedzieć ile kosztuje dany produkt lub usługa. Cena musi być widoczna, czytelna i jednoznaczna. Jeśli na półce widnieje niższa cena niż przy kasie konsument ma prawo kupić produkt po niższej cenie. Przepisy nie wymagają, aby cena znajdowała się na każdym towarze. Znajdziemy ją na wywieszce - w sklepie, w kiosku, na poczcie - lub w cenniku. Porównujmy, ile kosztują podobne produkty. Ułatwiają to tzw. ceny jednostkowe - za kilogram, litr, 100 gramów, czy sztukę. Sprzedawca ma obowiązek je podawać - mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Więcej informacji na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów otwiera się w nowym oknie.

(źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów)

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

 • Pomoc konsumentom

  Oznakowanie kosmetyków. Kontrola Inspekcji Handlowej

  Emulsja do ciała z olejkiem arganowym, którego brakuje w składzie? Żel pod prysznic chroniący skórę przed smogiem? Czy deklaracje na twoich kosmetykach są prawidłowo zamieszczane?

 • Pomoc konsumentom

  Na co uważać w relacji z firmą oddłużeniową?

  Zanim skorzystasz z oferty firmy oddłużeniowej, sprawdź, jaką pomoc taki przedsiębiorca oferuje. Dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi warunkami umowy i upewnij się, ile i za co płacisz. Uważaj, aby próbując wydostać się z pętli zadłużenia, nie wpaść w jeszcze gorsze tarapaty finansowe.

 • Pomoc konsumentom

  Opinie w internecie

  Konsumencie, kupujesz w sklepach internetowych, poszukujesz i sprawdzasz informacje o sprzedających to bardzo dobry nawyk pod warunkiem, że informacje o sprzedawcach są rzetelne i uczciwe.