Powiat pszczyński nadal w żółtej strefie
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi), która będzie obowiązywać od piątku, 21 lipca.

Na nowej liście do strefy czerwonej zaliczono siedem powiatów, w tym ze Śląska tylko Rybnik i powiat rybnicki. W strefie żółtej powiat pszczyński znalazł się z 12 innymi jednostkami samorządu terytorialnego. Zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami jest siedem powiatów.
W powiecie pszczyńskim w ostatnich dwóch tygodniach przybyło ok. 130 potwierdzonych zakażeń, w tym aż 46 w czwartek, 19 sierpnia. Istniało ryzyko, że nasz powiat znajdzie się z powrotem w strefie czerwonej. - Stosujmy maseczki, gdzie jest to wymagane, zachowujmy dystans, myjmy i dezynfekujemy często ręce. Mam nadzieję, że teraz szybkim krokiem będziemy zmierzać do strefy zielonej - podkreśla Barbara Bandoła, starosta pszczyński, która wczoraj, wspólnie z samorządowcami z powiatów, które znalazły się w tzw. strefach czerwonych i żółtych w naszym regionie uczestniczyła w nadzwyczajnym posiedzeniu Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Samorządowcy omówili problemy, które wynikają z wprowadzenia stref zagrożenia epidemicznego w wybranych gminach i powiatach w naszym województwie. - Samorządy, które od początku finansowo i organizacyjnie pomagają w walce z pandemią nie powinny być zaskakiwane decyzjami rządu. Wielu problemów udałoby się uniknąć, gdyby prowadzono z nami dialog - podkreśla Barbara Bandoła.
Do Rządu RP trafi przygotowane przez Zarząd Związku stanowisko. Przyjęta metoda obliczania intensywności zagrożenia nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji epidemiologicznej w kraju. W różnych regionach z różną intensywnością wykonywane są testy na obecność koronawirusa. Jest także krzywdząca dla lokalnych przedsiębiorców, którzy z dnia na dzień są zmuszani do drastycznego ograniczenia działalności.
Obostrzenia w żółtych powiatach
W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób.
W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4mkw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 mkw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw.
Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.
Do pobrania:
Regionalne obostrzenia dla wybranych powiatów, format pliku: PDF, rozmiar: 439.8 KB
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego