Nabór wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje: 12 sierpnia rozpocznie nabór wniosków o udzielenie wsparcia z działania „Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej” a od 17 sierpnia z działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Od 12 sierpnia wnioski o udzielenie wsparcia z działania „Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej” będą mogły składać Grupy Producentów Rolnych a następnie od 9 września przedsiębiorcy z sektora przetwórstwa żywności podejmujący działania inwestycyjne związane z wytwarzaniem, przechowywaniem lub handlem hurtowym produktami rolnymi. ARiMR udziela wsparcia po wykonaniu inwestycji, a wysokość refundacji wynosi od 25% do 50% kosztów „ kwalifikowanych” poniesionych przez beneficjenta. Możliwe jest też uzyskanie zaliczki na realizacje inwestycji. Wysokość pomocy, przyznanej w całym okresie wdrażania PROW 2007-2013 jednemu beneficjentowi, nie może przekraczać 20 mln zł i nie może być niższa niż 100 tys. zł.

17 sierpnia rozpocznie się nabór wniosków o wsparcie z działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”. To Wsparcie adresowane jest do rolników, którzy nie ukończyli jeszcze 40 lat i planują przejęcie gospodarstwa rolnego oraz prowadzenie działalności rolniczej na własny rachunek. Mogą oni skorzystać z jednorazowej prem w wysokości 75 tysięcy zł. Agencja przypomina, że każdy „Młody rolnik”, który zamierza starać się o premię musi posiadać odpowiednie wykształcenie, gwarantujące dobre przygotowanie do zawodu lub odpowiedni staż pracy w rolnictwie i mieć lub zadeklarować utworzenie gospodarstwa o odpowiedniej wielkości powierzchni użytków rolnych.

WIĘCEJ INFORMACJI: pod bezpłatnym numerem infolin 0-800-38-00-84 czynnej 7 dni w tygodniu w godz.7–21; na stronach internetowych: www.arimr.gov.pl otwiera się w nowym oknie oraz www.minrol.gov.pl; otwiera się w nowym oknie w Oddziałach Regionalnych

Ułatwienie startu młodym rolnikom, format pliku: DOC, rozmiar: 1.13 MB
Pieniądze z PROW 2007 -2013 dla przedsiębiorców, format pliku: DOC, rozmiar: 1.13 MB
Harmonogram naboru wniosków, format pliku: DOC, rozmiar: 406 KB

• Środowisko

Ostrzeżenie o przymrozkach

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu pszczyńskiego o przymrozkach. Stopień zagrożeń: 1.

Zostań rodziną zastępczą

Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej w powiecie pszczyńskim poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziców zastępczych dla dzieci, które nie znajdują w swoim domu właściwej opieki.