Ogłoszenie dot. zwalczania zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej

Nowe regulacje prawne dotyczące zasad zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej (Diabrotica virgifera Le Conte) Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach informuje, że z dniem 31.05.2010r. weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 maja 2010r. (Dz. U. nr 94, poz. 606) w sprawie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej.

Obszar strefy „zasiedlenia” i „ryzyka” uległ zmianie i obejmuje następujące powiaty w:
strefie zasiedlenia”: bielski, cieszyński, gliwicki, mikołowski, pszczyński, raciborski, rybnicki, wodzisławski, żywiecki, miasta na prawach powiatu: Bielsko-Biała, Gliwice, Jastrzębie - Zdrój, Katowice, Rybnik, Tychy, Żory.
strefie ryzyka”: będziński, bieruńsko – lędziński, częstochowski, kłobucki, lubliniecki, myszkowski, tarnogórski, zawierciański, miasta na prawach powiatu: Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Zabrze,
Na gruntach położonych w strefie ”zasiedlenia” w której zadomowiła się zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa obowiązuje nakaz stosowania zmianowania począwszy od sezonprawowego 2010 do dnia 31 grudnia 2015r. zgodnie z którym:
1) kukurydza może być uprawiana na danym polu tylko raz w ciągu trzech kolejnych sezonów uprawowych
albo
2) kukurydza może być uprawiana na danym polu dwa razy w ciągu trzech kolejnych sezonów uprawowych pod warunkiem, że przynajmniej podczas jednego sezonprawowego, w którym jest ona uprawiana zostaną zastosowane zabiegi z użyciem środków ochrony roślin zwalczających stonkę.
W „strefie zasiedlenia” w miejscu produkcji, w którym nie stwierdzono stonki, przy uprawie kukurydzy w ramach prac nad tworzeniem nowych jej odmian, jeżeli jest ona uprawiana
w monokulturze począwszy od sezonprawowego 2010r. do dnia 31 grudnia 2015r. nakazuje się:
1) informowanie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa właściwego
ze względu na miejsce prowadzenia uprawy o zamiarze prowadzenia uprawy kukurydzy
w monokulturze,
2) w każdym sezonie uprawy kukurydzy, pod nadzorem Wojewódzkiego Inspektora:
– prowadzenie kontroli występowania stonki z użyciem pułapek feromonowych, pułapek pokarmowych lub tablic lepowych,
– stosowanie zabiegów z użyciem środków ochrony roślin zwalczających stonkę.
Począwszy od sezonprawowego 2010r. do dnia 31 grudnia 2015r. na gruntach położonych w strefie „ryzyka” obejmującej powiaty zagrożone rozprzestrzenianiem się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej nakazuje się stosowanie przy uprawie kukurydzy:
1) zmianowania dopuszczającego uprawę kukurydzy na danym gruncie raz na dwa kolejne sezony uprawowe
albo
2) zabiegów z użyciem środków ochrony roślin zwalczających stonkę w każdym sezonie uprawy kukurydzy, jeżeli jest ona uprawiana w monokulturze.

W dalszym ciągu na gruntach położonych w strefach „zasiedlenia” i „ryzyka” obowiązują następujące nakazy:
1) na polach, gdzie w danym roku kukurydza nie jest uprawiana nakazuje się niszczenie jej samosiewów,
2) wykonanie na gruntach, na których była uprawiana kukurydza, po uprzednim dokładnym rozdrobnieniu resztek pożniwnych, głębokiej orki jesiennej po zakończeniu każdego sezonprawy kukurydzy,
3) czyszczenie, z ziem resztek roślinnych, maszyn używanych na gruntach, na których jest uprawiana kukurydza przed przemieszczaniem tych maszyn poza obszar objęty „strefą zasiedlenia i strefą ryzyka”.
oraz zakazuje się przemieszczenia poza obszar objęty strefą zasiedlenia i strefą ryzyka:
1) świeżych roślin kukurydzy ch części w każdym sezonie uprawy kukurydzy do dnia
15 października,
2) gleby lub innego podłoża uprawowego pochodzącego z gruntów, na których była uprawiana kukurydza.
Uwaga !!!
Zakazu dotyczącego przemieszczania świeżych roślin kukurydzy lub ich części
w każdym sezonie uprawy kukurydzy do dnia 15 października, nie stosuje się:
1) w obrębie jednego miejsca produkcji;
2) do zakładu przetwórczego zlokalizowanego na terenie powiatu sąsiadującego bezpośrednio z obszarem objętym strefą zasiedlenia i strefą ryzyka, jeżeli te rośliny lub ich części są:
– bezpośrednio dostarczane do takiego zakładu przetwórczego pod nadzorem Wojewódzkiego Inspektora w sposób zapewniający, że nie istnieje ryzyko rozprzestrzeniania się stonki
oraz
– poddawane przetworzeniu na terenie takiego zakładu przetwórczego i przed przetworzeniem nie są przemieszczane poza jego teren.

Powyższych nakazów i zakazów nie stosuje się do podmiotów prowadzących uprawę kukurydzy dla potrzeb prac naukowo-badawczych oraz badań skuteczności działania środka ochrony roślin.

Śląski Wojewódzknspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach przypomina producentom rolnym o obowiązku przestrzegania w/w zasad. Szczegółowe informacje można uzyskać w jednostkach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin
i Nasiennictwa w Katowicach.

Wojewódzknspektor
Ochrony Roślin i Nasiennictwa
w Katowicach

Pliki do pobrania