Z prac Komisji Samorządności, Promocji i Rozwoju Powiatu

Posiedzenie Komisji w dniu 19 marca 2007 r.

Posiedzenie Komisji Samorządności, Promocj Rozwoju Powiatu prowadzone przez Przewodniczącego Komisji Zbigniewa Łebeckiego w dniu 19 marca 2007 r., poświecone było analizie materiałów nt. stanu bezpieczeństwa w powiecie pszczyńskim oraz zaopiniowaniu projektów uchwał Rady Powiatu Pszczyńskiego przygotowanych na najbliższą sesję Rady. Wynikiem posiedzenia komisji było sformułowanie wniosków do Zarządu Powiatu. Odnośnie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie Komisja w pełni wspiera inicjatywę zakupu drabiny dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie wskazując, że powinny być prowadzone w tym temacie intensywne rozmowy z gminami powiatu pszczyńskiego, a także i gminą Czechowice Dziedzice, która mogąc korzystać z takiej drabiny mogłaby również współfinansować jej zakup. Dotyczące Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie: w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach - należy doprowadzić do porozumienia z gminami w zakresie finansowania stawiania przy głównych drogach makiet dla radarów, które same w sobie powodują zmniejszanie szybkości, a które mogłyby być wyrywkowo używane do faktycznego pomiaru prędkości, w zakresie poprawy bezpieczeństwa w szkołach, należy poszukiwać finansowania monitoringu i to w jak najszybszym trybie, w zakresie ogólnego bezpieczeństwa mieszkańców, należałoby również poszukiwać finansowania dla monitoringu naszych miejscowości powiatowych w miejscach szczególnie strategicznych. W sprawie Prokuratury Rejonowej w Pszczynie: członkowie komisji wyrazili ogromne zaniepokojenie sytuacją ujawnioną niedawno przez prasę tzn. chowania teczek spraw za szafę w pszczyńskiej prokuraturze. Informacje w mediach na temat nieprawidłowości w funkcjonowaniu tak ważnej instytucji mogą mieć zgubny wpływ na zachwianie w społeczeństwie przekonania o nieuchronności kary. Ponadto członkowie Komisji zaopiniowali pozytywnie następujące projekty uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego: w sprawie delegowania Radnych Rady Powiatu Pszczyńskiego do składu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, jednocześnie proponując radnych Henryka Kolarczyka oraz Waldemara Januszewskiego do prac w w/w Komisji, w sprawie utworzenia jednostki organizacyjnej pn. „Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pszczynie” oraz nadania jej statutu, w sprawie zbycia udziałów Powiatu Pszczyńskiego w Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Spółka z o.o. z siedzibą w Pszczynie, w sprawie zmian budżetu Powiatu Pszczyńskiego na 2007 rok oraz w sprawie zaciągnięcia kredytu bankowego.