Portrety Daisy. Nowa wystawa w centrum przesiadkowym
Niewątpliwie jedną z postaci, która rozpropagowała Pszczynę w świecie jest księżna Daisy, która słynęła z dobroci, nietuzinkowego poczucia humoru i zjawiskowej urody. Jej portrety pojawiły się w centrum przesiadkowym.
Zostały przygotowane przez dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia Vinci - rysunek & architektura, które prowadzi Joanna Warmuła-Wolany. Członkini Izby Architektów RP od 10 lat dzieli się ze swoimi uczniami wiedzą i pasją, a przy tym zachęca młodych ludzi do kreatywnego spędzania wolnego czasu.
Na wystawie w centrum przesiadkowym w Pszczynie, która jest częścią projektu „Przesiądź się na kulturę” zainicjowanego przez Powiat Pszczyński zaprezentowane zostały prace nagrodzone w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich i rejonowych. Wśród nich znalazł się portret „Daisy z synami” namalowanym przez Monikę Kolarczyk, który zdobył 1. nagrodę na szczeblu międzynarodowym.
Wyróżnienia w konkursie międzynarodowym otrzymali: Paulina Stekla, Weronika Kalkowska, Iga Szczęch, Mila Chellit, Alicja Karniewska, Tymoteusz Jochemko. Prace nagrodzone przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie: Kinga Hanke, Stefan Kaczmarczyk, Antonina Barycka, Wiktoria Kuczera, Hanna Osak i Nina Wojtala.
Wystawa „Portrety Daisy” dostępna do końca stycznia w budynku obsługi podróżnych ma przybliżyć mieszkańcom i turystom postać, która zasłynęła z zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności, osobę o nieprzeciętnej urodzie i ciepłym spojrzeniu. Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, nazywana Daisy to księżna pszczyńska, hrabina von Hochberg, baronowa w Książku. Arystokratka angielska, filantropka, pacyfistka, autorka poczytnych pamiętników.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego