Od 20 lat uczy, wzrusza i rozwija pasje

Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie już od 20 lat służy realizacji potrzeb dzieci i młodzieży oraz ubogaca życie kulturalne powiatu pszczyńskiego.

Zdjęcie przedstawia uśmiechnięte, klęczące dzieci należące do chóru Piano-Forte, które rozkładają ręce. Pośrodku kuca znany artysta Czesław Mozil. W tle widać lustra i głośniki.
Chór dziecięcy Piano-Forte z Radostowic miał okazję zaśpiewać z Czesławem Mozilem, fot. POPP Pszczyna

Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie od 20 lat wspiera rozwój dzieci i młodzieży z powiatu pszczyńskiego. Obecnie 23 nauczycieli rozwija pasje i talenty ponad 1000 uczestników zajęć wokalno-instrumentalnych, plastycznych, technicznych, sportowo-rekreacyjnych oraz korekcyjnych, a także kół językowych, polonistycznych, historycznych oraz matematycznych.

- Tak niewiele powiatów prowadzi Ogniska Pracy Pozaszkolnej, a to właśnie tutaj dzieci i młodzież mogą rozwijać swoją twórczość i zainteresowania. W pielęgnowaniu pasji wpierają ich nauczyciele, którym zależy na rozwoju uzdolnień swoich podopiecznych - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. I dodaje, że placówka to prawdziwa kuźnia talentów tworząca kulturalną mapę powiatu.

Największymi sukcesami może pochwalić się chóralistyka, która w ostatnim czasie zrealizowała wiele ciekawych projektów. Jednym z nich była współpraca chóru Per Spasso i Piano-Forte z Czesławem Mozilem. Dzięki aktywnej działalności mieli okazję zaśpiewać m. in. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Szczecińskiej, Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Przez ostatnie 10 lat w placówce prężnie rozwijał się teatr. Najdłużej działającą grupą teatralną była „KÓrtyna”. Od 2010 roku zaprezentowała wiele ciekawych spektakli i montaży słowno-muzycznych. Sporą dawkę śmiechu i emocji przyniosło także koło regionalno-teatralne, które przedstawiało spektakle w śląskiej gwarze.

W przeszłości przy POPP działały Młode Pszczynioki i Gryfne Bajtle. To dwa dziecięce zespoły, które wielokrotnie zostały nagrodzone podczas konkursów twórczości regionalnej. Obecnie zespoły Jedynka i Radość w formie tańca i śpiewu podczas występów gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz ogólnopolskich pielęgnują tradycje kulturowe regionu Ziemi Pszczyńskiej.

- Działalność naszej placówki nabiera blasku, dzięki współpracy z lokalną społecznością oraz zaangażowaniu nie tylko wielu osób, ale także instytucji, za co dziękuję - mówi Marcin Bienioszek, dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej powstało w październiku 2000 r., w wyniku przejęcia trzech Ognisk Pracy Pozaszkolnej działających w gminach naszego powiatu: w Pszczynie, Goczałkowicach-Zdroju i Pawłowicach. Prowadzeniem POPP zajął się powiat pszczyński. Od razu ofertę zajęć rozszerzono także na uczniów szkół ponadpodstawowych.

Oprócz rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży, POPP organizuje wiele imprez kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych skierowanych do wszystkich mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Do tego liczne konkursy m. in. plastyczne, historyczne, matematyczne, recytatorskie oraz zawody sportowe i rekreacyjne.

Do 2012 r. dyrektorem POPP była Barbara Sopot-Zembok. Obecnie na czele placówki stoi Marcin Bienioszek.

Zobaczcie także: Filmy przygotowane przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie z okazji 20-lecia działalności w powiecie pszczyńskim otwiera się w nowym oknie

Michał Buła z Piasku ze złotem i rekordem w wyciskaniu sztangi leżąc

Michał Buła z Piasku w grupie zawodników do 107 kg w kategorii senior wśród niepełnosprawnych zdobył złoto podczas 21. Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Wycisnął 161 kg, ustanowił swój rekord w zawodach, a tym samym został najlepszym zawodnikiem Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy.

• Organizacje pozarządowe

Protokół z konsultacji zadania pn. Obchody Święta Konstytucji 3-maja

15 marca 2024 r. do Starostwa Powiatowego w Pszczynie wpłynęła oferta Stowarzyszenia Związek Górnośląski Koło Suszec na realizację zadania publicznego powiatu pn. „Obchody Święta Konstytucji 3-maja” w trybie poza konkursowym tzw. małe granty.