Wiadomości

6 października 2020

Od 20 lat uczy, wzrusza i rozwija pasje

Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie już od 20 lat służy realizacji potrzeb dzieci i młodzieży oraz ubogaca życie kulturalne powiatu pszczyńskiego.

Zdjęcie przedstawia uśmiechnięte, klęczące dzieci należące do chóru Piano-Forte, które rozkładają ręce. Pośrodku kuca znany artysta Czesław Mozil. W tle widać lustra i głośniki.Chór dziecięcy Piano-Forte z Radostowic miał okazję zaśpiewać z Czesławem Mozilem, fot. POPP Pszczyna
Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie od 20 lat wspiera rozwój dzieci i młodzieży z powiatu pszczyńskiego. Obecnie 23 nauczycieli rozwija pasje i talenty ponad 1000 uczestników zajęć wokalno-instrumentalnych, plastycznych, technicznych, sportowo-rekreacyjnych oraz korekcyjnych, a także kół językowych, polonistycznych, historycznych oraz matematycznych.

- Tak niewiele powiatów prowadzi Ogniska Pracy Pozaszkolnej, a to właśnie tutaj dzieci i młodzież mogą rozwijać swoją twórczość i zainteresowania. W pielęgnowaniu pasji wpierają ich nauczyciele, którym zależy na rozwoju uzdolnień swoich podopiecznych - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński. I dodaje, że placówka to prawdziwa kuźnia talentów tworząca kulturalną mapę powiatu.

Największymi sukcesami może pochwalić się chóralistyka, która w ostatnim czasie zrealizowała wiele ciekawych projektów. Jednym z nich była współpraca chóru Per Spasso i Piano-Forte z Czesławem Mozilem. Dzięki aktywnej działalności mieli okazję zaśpiewać m. in. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Szczecińskiej, Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Przez ostatnie 10 lat w placówce prężnie rozwijał się teatr. Najdłużej działającą grupą teatralną była „KÓrtyna”. Od 2010 roku zaprezentowała wiele ciekawych spektakli i montaży słowno-muzycznych. Sporą dawkę śmiechu i emocji przyniosło także koło regionalno-teatralne, które przedstawiało spektakle w śląskiej gwarze.

W przeszłości przy POPP działały Młode Pszczynioki i Gryfne Bajtle. To dwa dziecięce zespoły, które wielokrotnie zostały nagrodzone podczas konkursów twórczości regionalnej. Obecnie zespoły Jedynka i Radość w formie tańca i śpiewu podczas występów gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz ogólnopolskich pielęgnują tradycje kulturowe regionu Ziemi Pszczyńskiej.

- Działalność naszej placówki nabiera blasku, dzięki współpracy z lokalną społecznością oraz zaangażowaniu nie tylko wielu osób, ale także instytucji, za co dziękuję - mówi Marcin Bienioszek, dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej powstało w październiku 2000 r., w wyniku przejęcia trzech Ognisk Pracy Pozaszkolnej działających w gminach naszego powiatu: w Pszczynie, Goczałkowicach-Zdroju i Pawłowicach. Prowadzeniem POPP zajął się powiat pszczyński. Od razu ofertę zajęć rozszerzono także na uczniów szkół ponadpodstawowych.

Oprócz rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży, POPP organizuje wiele imprez kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych skierowanych do wszystkich mieszkańców powiatu pszczyńskiego. Do tego liczne konkursy m. in. plastyczne, historyczne, matematyczne, recytatorskie oraz zawody sportowe i rekreacyjne.

Do 2012 r. dyrektorem POPP była Barbara Sopot-Zembok. Obecnie na czele placówki stoi Marcin Bienioszek.

Zobaczcie także: Filmy przygotowane przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie z okazji 20-lecia działalności w powiecie pszczyńskim

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Grafika przedstawiająca koronawirusa. Pod linkiem znajdują się aktualne informacje dotyczące koronawirusa, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia, działania podejmowane przez powiat pszczyński, zasady działania Starostwa Powiatowego i jednostek, Szpitala Powiatowego, szkół ponadpodstawowych, informacje dla osób z niepełnosprawnościami.
Grafika przedstawiająca budynek Szpitala Powiatowego w Pszczynie wraz z parkingiem. Pod linkiem informacja o możliwościach wsparcia Szpitala Powiatowego w Pszczynie – wpłacanie darowizn na zakup środków ochrony osobistej, 1% podatku, wpłaty na konta stowarzyszenia Omnibus.
Grafika przedstawiająca budynek Starostwa Powiatowego w Pszczynie. Pod linkiem szczegółowy opis procedur, wnioski do pobrania, informacje o opłatach i krok po kroku wyjaśnienie, jak załatwić swoją sprawę w Wydziale Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami, Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Pszczynie oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie.
Grafika przedstawiająca trwająca budowę drogi – etap układania asfaltu, walec wyrównuje nawierzchnię. Pod linkiem mapa powiatu pszczyńskiego wraz z wykonanymi przez powiat pszczyński inwestycjami od 2010 roku. Najważniejsze inwestycje  drogowe, z zakresu bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia, komunikacji czy ochrony środowiska.
Grafika przedstawiająca ikonę wiadomości mailowej – kopertę ze znakiem @ i napis Newsletter powiatowy. Pod linkiem informacje o powiatowym newsletterze, czyli przysyłanej na Twoją skrzynkę mailową raz w tygodniu wiadomości ze zbiorem najważniejszych informacji mijającego tygodnia. Aby aktywować usługę, trzeba wypełnić formularz.
Grafika przedstawiająca logo akcji Nie dokarmiaj smoga – Smog przedstawiony jako czarny smok. Napis Stan jakości powietrza w powiecie . Pod linkiem iInformacja o wynikach pomiarów jakości powietrza w powiecie pszczyńskim i województwie śląskim.
Grafika z napisem Powiatowe Centrum Organizacji Pozarządowych  i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem informacje o wsparciu organizacji pozarządowych w powiecie pszczyńskim.
Grafika z napisem Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem informacja o działaniu punktów, w których udzielana jest darmowa pomoc prawna w powiecie pszczyńskim. Godziny otwarcia, adresy, wnioski.
Grafika z napisem ekolejka Elektroniczny System Rezerwacji. Pod linkiem elektroniczny system rezerwacji wizyty w Starostwie Powiatowym w Pszczynie w wydziale komunikacji, wydziale geodezji oraz punkcie paszportowym. Tutaj zarezerwujesz swoją wizytę w urzędzie na daną godzinę.
Grafika z napisem Powiat bez barier i ikonką przedstawiającą osobę na wózku inwalidzkim oraz osobę sprawną pchającą wózek. Pod linkiem informator dla osób z niepełnosprawnościami. Zawiera informacje o dostępności obiektów w powiecie pszczyńskim, tworzą go osoby z niepełnosprawnościami.
Grafika przedstawiająca przekreślone ucho i napis Usługa tłumacza języka migowego w starostwie. Pod linkiem informacja o możliwości skorzystania z usługi tłumacza migowego.
Grafika z napisem To są marzenia, to są plany, na błękitnym tle oraz napis Klip o powiecie pszczyńskim. Pod linkiem piosenka promująca powiat pszczyński, nagrana w 2013 roku. Śpiewa Barbara Broda-Malon, występują mieszkańcy powiatu pszczyńskiego.
Grafika z napisem Powiatowy Punkt Informacji Turystycznej i elementami zielonego loga powiatu pszczyńskiego w formie korony. Pod linkiem godziny otwarcia oraz dane teleadresowe do Powiatowego Punktu Informacji Turystycznej w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie.
Grafika ze zdjęciem białego autobusu oraz napisem Rozkład jazdy autobusów. Pod linkiem strona poświęcona liniom komunikacji publicznej w powiecie pszczyńskim. Aktualne rozkłady jazdy wszystkich linii na terenie powiatu, informacje o zmianach w rozkładach.
Grafika z godłem Polski – biały orzeł z żółtą koroną na czerownym tle oraz napis obywatel.gov.pl. Pod linkiem strona obywatel.gov.pl Ministerstwa Cyfryzacji o informacjach i usługach przyjaznych obywatelom.