Młodzi mieszkańcy kultywują śląskie tradycje

W sobotę, 25 maja w pszczyńskim skansenie podczas XIX Pszczyńskich Prezentacji Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Mały Brzym” najmłodsi mieszkańcy powiatu pszczyńskiego pokazali, jak kultywują tradycje regionu.

Mały Brzym

XIX edycję przeglądu otworzyła Barbara Bandoła, starosta pszczyński. Podczas imprezy w pszczyńskim skansenie zaprezentowało się osiem zespołów:, „Jedynka” (Szkoła Podstawowa nr 1 w Pszczynie/POPP Pszczyna), Łąckie Frelki i Karlusy (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łące), Radość (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radostowicach/POPP Pszczyna), Młode Pszczynioki (Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie/POPP Pszczyna), Gryfne Bajtle (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzienicach/POPP Pszczyna), Młodzi Porębianie (Szkoła Podstawowa nr 11 w Porębie), Młode Jankowianki (Pszczyńskie Centrum Kultury/ZSP w Jankowicach) oraz gościnnie Malý Beskyd - dziecięcy zespół z Zubri w Czechach.

Młodzi artyści przyciągnęli do skansenu szeroką widownię, która gromkimi brawami nagradzała wspaniałe popisy.

Każdy zespół otrzymał dyplom, a jego członkowie - upominki ufundowane przez powiat pszczyński. Marcin Bienioszek, dyrektor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej wręczył także podziękowania opiekunom zespołów, którzy wkładają bardzo dużo pracy w przygotowanie dzieci do występów.

Podczas imprezy zostały wręczone nagrody w powiatowym konkursie plastycznym „Nie siedź w domu, wyjdź na słońce”. Na zakończenie przeglądu, uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie - uczestnicy zajęć koła teatralno-regionalnego POPP, wystawili przedstawienie teatralne po ślonsku „Romeo i Julia”.

Organizatorem przeglądu jest Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, przy współpracy ze Starostwem Powiatowym, Pszczyńskim Centrum Kultury, Skansenem "Zagroda Wsi Pszczyńskiej", Agencją Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej oraz Głosem Pszczyńskim.

• Środowisko

Ostrzeżenie hydrologiczne

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenia hydrologiczne o gwałtownych wzrostach stanów wody, stopnia 1.

• Zdrowie

Odznaczone Diamentowym Czepkiem

Dwie pielęgniarki i położna ze Szpitala Joannitas w Pszczynie otrzymały wyjątkowe wyróżnienie za lata pracy w swoim zawodzie - statuetkę „Diamentowego Czepka”, która jest nie tylko odznaczeniem, ale także symbolem oddania, empatii i profesjonalizmu.

Nasz produkty na Targach w Chorzowie

Ostatni weekend maja to kolejna szansa na promocję lokalnych produktów. Wszystko za sprawą 12. Targów Turystyki Weekendowej „Atrakcje Regionów”, w których będę uczestniczyć nasi miejscowi producenci, których wyroby wyróżniono certyfikatem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.