Nieodpłatna pomoc prawna w powiecie pszczyńskim - umów się na poradę

Od początku 2019 r. osoby chcące uzyskać nieodpłatną poradę prawną, muszą skorzystać z elektronicznej kolejki lub umówić się na poradę telefonicznie. Jak to zrobić?

pomoc prawna

Od 1 stycznia 2019 roku zmieniła się forma korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, której organizatorami są powiaty. Teraz uzyskanie darmowej porady prawnej jest znacznie łatwiejsze.

- Do tej pory głównym mankamentem ustawy była zawężona lista osób uprawnionych do korzystania z porad. Dzięki nowelizacji, od nowego roku z pomocy prawnej będzie mógł skorzystać każdy, kto jej potrzebuje i złoży oświadczenie, że nie stać go na jej płatną formę. To z pewnością wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców
- podkreśla starosta Barbara Bandoła.

Powiat pszczyński, w lokalach udostępnianych przez gminy zapewnia bezpośredni dostęp do tej formy pomocy mieszkańcom w każdej z gmin: w Pszczynie oraz Pawłowicach - pięć dni w tygodniu, w Suszcu i Woli - trzy dni w tygodniu, a w Goczałkowicach-Zdroju i Kobiórze - dwa dni w tygodniu.

By skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej konieczne jest wcześniejsze umówienie wizyty (to wymóg wynikający z ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej). Można to zrobić na dwa sposoby:

• korzystając z elektronicznej kolejki, która dostępna jest tutaj: https://www.powiat.pszczyna.pl/pomoc-prawna/?fbclid=IwAR0xoZB0qFJuP9uSJv5VBkuxsHv6aIXRa4VomeNktWh0fxPAsyqoz5oU6PY
LUB
• dzwoniąc pod numer telefonu: 32 449 23 78.

Harmonogram punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w powiecie pszczyńskim:

harmonogram

• Oświata

Uczniowie z PZS nr 1 w Pszczynie na stażu w Alicante

Początkiem marca, 20 uczestników projektu Erasmus Plus z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie wyleciało na staż do Hiszpanii, aby zdobyć nowe doświadczenie i doskonalić swoje umiejętności zawodowe.

• Zdrowie

Szpital Joannitas zakupił nowoczesne USG

Szpital w Pszczynie wyposażył Zakład diagnostyki obrazowej w kolejny wysokiej klasy sprzęt medyczny do diagnostyki ultrasonograficznej, który umożliwi poszerzenie zakresu badań i precyzyjniejsze diagnozowanie pacjentów.

Ogłoszenie o naborze kandydatów

Starosta Pszczyński ogłasza nabór zgłoszeń kandydatów do Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych na nową czteroletnią kadencję w latach 2024-2028.