Wiadomości

23 listopada 2018

Społeczność to ich siła

- Społeczność to nasza siła - przekonywano podczas XV Jubileuszowego Wieczoru Regionalnego w Studzienicach.

Wieczór regionalny
„Chcemy, by nasi uczniowie dostrzegali wartości tkwiące w małej ojczyźnie, aby poznawali wiedzę o historii regionu w powiązaniu z tradycjami i historią własnej rodziny. Ważne jest dla nas, by z szacunkiem i odpowiedzialnością odnosili się do tradycji i historią własnej rodziny. Cele te realizujemy poprzez prowadzoną w przedszkolu i szkole edukację regionalną. Jednym z jej elementów jest coroczna impreza środowiskowa „Wieczór Regionalny” - czytamy w specjalnej publikacji wydanej z okazji XV Jubileuszowego Wieczoru Regionalnego, który odbył się 22 listopada w Studzienicach. Wieczory są podsumowaniem różnorodnych działań zakresu edukacji regionalnej, w której jednym z najważniejszych celów jest wspieranie młodego człowieka w poszukiwaniu własnej tożsamości. Wieczory to nie tylko święto całej społeczności szkolnej, ale całej miejscowości. Przez 15 lat wydarzenie gromadziło pełną widownię, a w organizację przedsięwzięcia włączają się niemal wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy i wielu rodziców.

Podczas wcześniejszych Wieczorów… przybliżano historię studzienickiej szkoły, mitologię ziemi rodzinnej, tematem były też śląskie maszkiety, tańce regionalne, tradycje, gry i zabawy. Tegoroczny, XV Jubileuszy Wieczór Regionalny przypomniał dotychczasowe edycje tego przedsięwzięcia. Na scenie zaprezentowali się nie tylko uczniowie i przedszkolaki studzienickiej placówki, ale również dziecięcy zespół regionalny Jedynka z SP nr 1 w Pszczynie, a licznie zgromadzona publiczność mogła również wysłuchać monologu Ślązaczki Roku 2017 - Teresy Urbańczyk z Jankowic. Nie mogło zabraknąć również Gryfnych Bajtli z ZSP w Studzienicach.

Gratulację za pracę włożoną w edukację regionalną w szkole na ręce dyrektor Haliny Nocoń złożyli zastępca burmistrza Pszczyny, Barbara Sopot-Zembok oraz wicestarosta pszczyński, Damian Cieszewski, który gratulował podejmowania inicjatyw, będących piękną wizytówką powiatu pszczyńskiego.

Tegoroczny Wieczór Regionalny w Studzienicach był finałowym wydarzeniem projektu „Społeczność siłą rozwoju - integracja społeczna” - który napisała nauczycielka Joanna Pławecka i otrzymał dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Pszczyńska”.


Zdjęcia ze strony zspstudzienice.pl