Zmiana adresu lub danych osobowych w dokumencie prawa jazdy

Wydział Komunikacji i Transportu / parter, pokój nr 23

Przyjmowanie klientów w godzinach:
poniedziałki: 7.30 - 16.30,
wtorek - czwartek: 7.30 - 15.00,
piątek: 7.30 - 13.30

Osoba posiadająca prawo jazdy jest obowiązana zawiadomić o zmianie danych zawartych w prawie jazdy, tj. adres lub nazwisko, w terminie 30 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia.

Do wymiany prawa jazdy należy mieć ze sobą:

• prawo jazdy;
  • fotografię;
  • dowód osobisty z aktualnymi danymi osobowymi lub urzędowe potwierdzenie zmiany nazwiska (np. akt małżeństwa) oraz / lub potwierdzenie zameldowania na nowy adres z Urzędu Miasta lub swojego Urzędu Gminy.

KROK 1.
Jeśli posiadasz wszystkie wymagane dokumenty, i mieszkasz na terenie Powiatu Pszczyńskiego, w Elektronicznym Systemie Rezerwacji E-kolejka otwiera się w nowym oknie wybierz konkretny dzień i godzinę załatwienia sprawy. Zobacz jakie to proste! W umówionym terminie zgłoś się do Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Pszczynie, ul. 3 Maja 10.
UWAGA! Jeden bilet upoważnia do załatwienia jednej sprawy.

KROK 2.
Jeżeli chcesz przygotować wniosek o wymianę prawa jazdy w domu i wiesz, jak go wypełnić, to pobierz go poniżej.

Jeżeli nie wiesz, jak wypełnić wniosek, nie martw się, pracownicy Wydziału Komunikacji chętnie Ci pomogą i wypełnisz wniosek bezpośrednio na stanowisku podczas załatwiania sprawy.
Wnioskodawca powinien posiadać ze sobą swój ważny dowód osobisty.

Dokument prawa jazdy jest zamawiany u producenta po uiszczeniu opłaty za wydanie prawa jazdy.

Opłata za wydanie prawa jazdy wynosi:
100,50 zł -
w tytule opłaty należy wpisać
„ opłata za prawo jazdy i opłata ewidencyjna 4.1”
dla …….. (imię i nazwisko)

Wpłat z tytułu w/w opłaty można dokonywać za pomocą karty płatniczej lub telefonu podczas załatwiania sprawy w Wydziale Komunikacji i Transportu. Można również przed wizytą w urzędzie wykonać wpłatę na rachunek bankowy Starostwa Powiatowego w Pszczynie (np. na poczcie, przelewem bankowym)

nazwa banku: Bank Spółdzielczy w Pszczynie
nr rachunku: 94 8448 0004 0006 1229 2011 0001
Potwierdzenie dokonanej opłaty należy wydrukować i dołączyć do wniosku.

W przypadku przeprowadzenia się z miejscowości spoza Powiatu Pszczyńskiego, występuje konieczność uzyskania akt kierowcy z urzędu właściwego dla dotychczasowego miejsca zamieszkania wnioskodawcy, co wydłuża termin realizacji wniosku.

Warunkiem odbioru nowego prawa jazdy jest zwrot dotychczas posiadanego przez wnioskodawcę dokumentu.

Kierujący może posiadać tylko jedno ważne krajowe prawo jazdy.