Zmiana adresu lub danych osobowych w dokumencie prawa jazdy

Wydział Komunikacji i Transportu / parter, pokój nr 23

Ze względu na pandemię koronawirusa, aby załatwić sprawę w urzędzie, należy wcześniej zarezerwować wizytę:

1. Wydział Komunikacji i Transportu; Wydział Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami oraz Terenowy Punkt Paszportowy Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Wizyta w urzędzie w celu załatwienia spraw w tych wydziałach możliwa wyłącznie po dokonaniu rezerwacji terminu za pomocą e-kolejki:

Rezerwacja może być dokonana:

• najwcześniej na 3 tygodnie przed planowanym terminem wizyty,
    • najpóźniej na dzień przed planowanym terminem wizyty
    • termin wizyty musi zostać potwierdzony, do 1 godz. od zarezerwowania poprzez wejście w link wysłany na adres e-mail. Po tym czasie rezerwacja niepotwierdzona PRZEPADA. W przypadku, gdy email nie został znaleziony w skrzynce odbiorczej, należy sprawdzić folder SPAM
    • prawidłowo dokonana rezerwacja zostanie potwierdzona informacją wysłaną na podany adres mailowy
    • do stanowiska należy zgłosić się z biletem (pobranym z biletomatu nie wcześniej, niż 15 minut przed wyznaczoną godziną), prawidłowo wypełnionym wnioskiem oraz wymaganymi załącznikami. W przypadku braku wniosku sprawy nie będą mogły być załatwiane
    • płatność możliwa tylko kartą płatniczą lub telefonem
  2. Sprawy w pozostałych wydziałach starostwa można załatwiać po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty - Wykaz numerów telefonów do wydziałów

Na terenie urzędu prosimy Klientów o:

• dezynfekcję rąk po wejściu do budynku,
  • zasłanianie ust i nosa
  • korzystanie z oznakowanych miejsc siedzących i stojących

Szczegóły: Zarezerwuj wizytę przed przyjściem do urzędu

Przyjmowanie klientów w godzinach:
poniedziałki: 7.30 - 16.30,
wtorek - czwartek: 7.30 - 15.00,
piątek: 7.30 - 13.30

Osoba posiadająca prawo jazdy jest obowiązana zawiadomić o zmianie danych zawartych w prawie jazdy, tj. adres lub nazwisko, w terminie 30 dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia.

Do wymiany prawa jazdy należy mieć ze sobą:

• prawo jazdy;
  • fotografię;
  • dowód osobisty z aktualnymi danymi osobowymi lub urzędowe potwierdzenie zmiany nazwiska (np. akt małżeństwa) oraz / lub potwierdzenie zameldowania na nowy adres z Urzędu Miasta lub swojego Urzędu Gminy.

KROK 1.
Jeśli posiadasz wszystkie wymagane dokumenty, i mieszkasz na terenie Powiatu Pszczyńskiego, zgłoś się do Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Pszczynie, ul. 3 Maja 10.

KROK 2.
Zarejestruj się w Elektronicznym Systemie Rezerwacji E-kolejka otwiera się w nowym oknie i umów się na konkretny dzień i godzinę. Zobacz jakie to proste!
UWAGA! Jeden bilet upoważnia do załatwienia jednej sprawy.

KROK 3.
Jeżeli chcesz przygotować wniosek o wymianę prawa jazdy w domu i wiesz, jak go wypełnić, to pobierz go poniżej.

Jeżeli nie wiesz, jak wypełnić wniosek, nie martw się, pracownicy Wydziału Komunikacji chętnie Ci pomogą i wypełnisz wniosek bezpośrednio na stanowisku podczas załatwiania sprawy.
Wnioskodawca powinien posiadać ze sobą swój ważny dowód osobisty.

Dokument prawa jazdy jest zamawiany u producenta po uiszczeniu opłaty za wydanie prawa jazdy.

Opłata za wydanie prawa jazdy wynosi:
100,50 zł -
w tytule opłaty należy wpisać
„ opłata za prawo jazdy i opłata ewidencyjna 4.1”
dla …….. (imię i nazwisko)

Wpłat z tytułu w/w opłaty można dokonywać za pomocą karty płatniczej lub telefonu podczas załatwiania sprawy w Wydziale Komunikacji i Transportu. Można również przed wizytą w urzędzie wykonać wpłatę na rachunek bankowy Starostwa Powiatowego w Pszczynie (np. na poczcie, przelewem bankowym)

nazwa banku: Bank Spółdzielczy w Pszczynie
nr rachunku: 94 8448 0004 0006 1229 2011 0001
Potwierdzenie dokonanej opłaty należy wydrukować i dołączyć do wniosku.

W przypadku przeprowadzenia się z miejscowości spoza Powiatu Pszczyńskiego, występuje konieczność uzyskania akt kierowcy z urzędu właściwego dla dotychczasowego miejsca zamieszkania wnioskodawcy, co wydłuża termin realizacji wniosku.

Warunkiem odbioru nowego prawa jazdy jest zwrot dotychczas posiadanego przez wnioskodawcę dokumentu.

Kierujący może posiadać tylko jedno ważne krajowe prawo jazdy.