Rekordowy wynik pszczyńskiego Motoserca

429,75 l zebranej krwi i 955 krwiodawców. Tegoroczne Motoserce Pszczyna pobiło kolejny rekord.

Organizatorzy motoserca w czarnych koszulkach z logo stoją na scenie, przed nimi stoi cross

W sobotę 27 kwietnia odbyła się 13. edycja Motoserca. Tradycyjnie największe tłumy przyciągnął start parady motocyklowej, w której - według szacunków organizatorów - wzięło udział niemal 1000 motocykli.

Trasa widowiskowej parady o długości ponad 40 km wiodła z pszczyńskiego rynku m.in. przez Radostowice, Kobielice, Kryry, Pawłowice, Studzionkę i Porębę.

Najważniejszą ideą wydarzenia jest akcja krwiodawstwa. Przed dwoma ambulansami ustawionymi na rynku od rana ustawiali się chętni, chcący podzielić się życiodajnym płynem. - W tegorocznej edycji Motoserce Pszczyna pobiło swój rekord z 2022 roku jeśli chodzi o ilość pobranej krwi i ilość krwiodawców w Polsce ze wszystkich edycji. Krwią podzieliło się aż 955 osób. Zebraliśmy wspólnie 429,75 l krwi. Jesteśmy najlepsi w kraju w historii. Żeby zobrazować, jaka to ilość powiem, że nasz pszczyński szpital zabezpieczający 111 tys. mieszkańców powiatu pszczyńskiego oraz mieszkańców Czechowic-Dziedzic i Bestwiny rocznie zużywa 400 litrów krwi - mówił Paweł Sadza z Pszczyńskiej Grupy Motocyklowej.

Krwiodawcom i organizatorom dziękowała starosta Barbara Bandoła. - To wielka zasługa wszystkich krwiodawców, Pszczyńskiej Grupy Motocyklowej, Vulcanerii South i pracowników pszczyńskiego Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dziękuję za to, co robicie i za to, co stanowi Motoserce. Jesteśmy dumni z Was, z tej akcji i z tego, że w Pszczynie dzięki współpracy z Powiatem Pszczyńskim stanęło piękne centrum krwiodawstwa. Dar krwi to największy dar jaki można sobie wyobrazić - mówiła starosta.

W ambulansie do poboru krwi trzech mężczyzn i kobieta oddaje krew

Wśród krwiodawców rozlosowano 20 atrakcyjnych nagród, w tym najcenniejsze: prawo jazdy kategorii A, weekend w Zamku Książ w Wałbrzychu oraz cross ufundowany przez firmę Techtir. Na finał wystąpił zespół Tribute Band ACDC „4 Szmery".

Tegoroczne Motoserce Pszczyna to także wiele atrakcji z zakresu motoryzacji, m.in. symulator dachowania, pokaz hamowania motocykla, a także zabawy dla dzieci, stoiska i koncerty.

• Środowisko

Ostrzeżenie o przymrozkach

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu pszczyńskiego o przymrozkach. Stopień zagrożeń: 1.

Zostań rodziną zastępczą

Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej w powiecie pszczyńskim poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziców zastępczych dla dzieci, które nie znajdują w swoim domu właściwej opieki.