Uczniowie z Łąki i Bitterfeld podążali śladami księcia Ludwika

W tym tygodniu w powiecie pszczyńskim przebywała grupa uczniów i nauczycieli ze szkoły z partnerskiego Powiatu Anhalt-Bitterfeld. Razem z uczniami ze szkoły z Łąki realizowali projekt „Śladami księcia Ludwika”.

Uczniowie z Łąki oraz z Bitterfeld stoją na schodach szkoły

10 uczniów i dwoje nauczycieli ze szkoły podstawowej w Bitterfeld przebywało w Łące od poniedziałku. Była to okazja z jednej strony do integracji, ale też realizacji szeregu ciekawych przedsięwzięć. Młodzi ludzie wzięli udział w warsztatach kulinarnych, zwiedzili pszczyński zamek śladami księcia Ludwika, wzięli udział w warsztatach w Stajniach Książęcych, zwiedzili Pokazową Zagrodę Żubrów.

Głównym założeniem projektu było stworzenie przez uczestników pamiętników - na wzór pamiętników księcia Ludwika. Młodzi ludzie z Niemiec gościli w domach swoich rówieśników z Łąki. Przez kilka dni pobytu zawiązały się relacje, które będą kontynuowane w przyszłości, o czym zapewniano podczas spotkania podsumowującego projekt, które odbyło się w szkole w Łące z udziałem wicestarosty Damiana Cieszewskiego i zastępcy burmistrza, Magdaleny Czarneckiej, gości z Niemiec oraz uczniów klasy VI a i ich rodziców, którzy gościli u siebie rówieśników z Niemiec. Gości przywitała Barbara Jastrzębska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łące.

- Cenne jest, że partnerstwo Powiatu Pszczyńskiego i Powiatu Anhalt-Bitterfeld rozwija się na różnych przestrzeniach, a do tej współpracy dołączają kolejne placówki i mieszkańcy. Bardzo dziękuję społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łące za ogromne zaangażowanie w projekt, a szczególnie uczniom klasy VI a i ich rodzicom za ogromną gościnność - mówi Damian Cieszewski.

Przygotowania do tej wizyty trały od kilku miesięcy. Celem projektu realizowanego dzięki partnerskiemu porozumieniu Powiatu Pszczyńskiego i Powiatu Anhalt-Bitterfeld jest poznanie historii rodu Anhaltów oraz podniesienie kompetencji językowych uczniów obu szkół. Kolejnym elementem projektu, będzie rewizyta uczniów z Łąki w Bitterfeld.

- Ten projekt jest cudowny. Dzieciom przyniósł przede wszystkim ogromną wiedzę. Pół roku przygotowywały się do tego projektu, poznawały historię rodu, który połączył nasze powiaty, uczyły się podstawowych słów w swoich językach. Czekamy na naszych przyjaciół w Bitterfeld - mówiła Gudrun Fleischer, nauczycielka z Bitterfeld.

• Środowisko

Ostrzeżenie o przymrozkach

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla powiatu pszczyńskiego o przymrozkach. Stopień zagrożeń: 1.

Zostań rodziną zastępczą

Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej w powiecie pszczyńskim poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziców zastępczych dla dzieci, które nie znajdują w swoim domu właściwej opieki.