Mechatronicy z "Rolniczoka" na stażu zawodowym w Barcelonie

Początkiem marca grupa pięciu uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 rozpoczęła praktyki w Barcelonie. Po pomyślnym przejściu procesu rekrutacji praktykanci uczestniczyli w intensywnym kursie języka hiszpańskiego. Przeszli też szkolenie z pierwszej pomocy i uczestniczyli w zajęciach z przygotowania kulturowego.

Uczniowie podczas praktyk w zakładzie pracy.

Po przyjeździe na miejsce uczniowie zostali podzieleni na zespoły. Część stażystów pracowało w firmie zajmującej się obróbką blachy przemysłowej, która działa w sektorze metalurgii od ponad 50 lat. Natomiast pozostali uczestnicy odbywali praktyki w firmie zajmującej się projektowaniem i produkcją urządzeń ciśnieniowych dla branż różnych sektorów.

Dodatkową atrakcją tego wyjazdu była możliwość poznania pięknej Barcelony. Uczniowie podczas wycieczek fakultatywnych poznawali kulturę i obyczaje tego regionu Hiszpanii. Zwiedzanie, przebywanie z mieszkańcami, zdobywanie informacji historycznych czy próbowanie lokalnych specjałów kuchni hiszpańskiej to najlepszy sposób na integrację. Co więcej, uczniowie poznali swoich rówieśników z innych krajów, takich jak Portugalia, Grecja czy Łotwa, którzy również brali udział w podobnych projektach.

- Nauka i zdobywanie doświadczeń zawodowych to bardzo ważne elementy procesu dydaktycznego. To, co poznamy, zrozumiemy i czego nauczymy się w szkole będzie procentowało w przyszłości. Dlatego, tak ważne jest korzystanie z każdej możliwości, aby doskonalić siebie i swoje umiejętności - informuje Piotr Cygan, dyrektor PZS nr 2 w Pszczynie.

Projekt „Bilet do kariery - II” realizowany w ramach akcji 1. Mobilność uczniów i kadry w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe w programie Erasmus+.

(źródło: Powiatowy Zespół Szkół nr 2 w Pszczynie)

• Oświata

Maturzyści odebrali świadectwa

Prawie 450 uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Pszczyński odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Absolwentów żegnali starosta Barbara Bandoła i wicestarosta Damian Cieszewski.

• Oświata

Powierzenie stanowiska dyrektora ZS nr 3

Podczas posiedzenia Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Kuczera odebrał oficjalny akt powierzenia stanowiska dyrektora Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie na kolejną, pięcioletnią kadencję.