Pomieszczenia dla pododdziału udarowego gotowe. Czas na kontrakt

Trwają starania, by kadra w pszczyńskim szpitalu mogła udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Właśnie zostały oddane do użytku pomieszczenia, w którym będzie mógł działać pododdział udarowy. NFZ w Katowicach ogłosił konkurs w zakresie neurologii specjalistycznej na obszarze powiatu pszczyńskiego. - Jeżeli oferta spółki prowadzącej szpital zostanie przyjęta, od maja w naszym szpitalu ruszy pododdział udarowy - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

w sali pacjentów przy łóżku szpitalnym stojawłodarze oraz kadra medyczna szpitala.

Wczoraj prezes Szpitala Joannitas, Katarzyna Michalik zaprezentowała samorządowcom gotowe pomieszczenia przygotowane dla pododdziału udarowego. Zadanie zostało zrealizowane ze środków szpitala, samorządu powiatowego i samorządów gminnych. Zakupiono nowoczesny sprzęt, m.in. kardiomonitory, pompy infuzyjne i stanowiska intensywnego nadzoru, wielofunkcyjne łóżka elektryczne i materace przeciwodleżynowe.

Powiat Pszczyński i Gmina Pszczyna przekazały część środków na remont, a pozostałe gminy wsparły placówkę przekazując dotacje na zakup sprzętu i wyposażenia medycznego o łącznej wartości 166 tys. zł. Z dotacji Gminy Suszec za 27 tys. zł Powiat zakupił 4 łóżka elektryczne oraz materace przeciwodleżynowe, 24 tys. zł przekazane przez Gminę Goczałkowice-Zdrój wykorzystano na zakup 16 szafek przyłóżkowych. 27 tys. zł przekazane przez Gminę Kobiór wykorzystano na zakup 4 łóżek elektrycznych, za 86 tys. zł z Gminy Miedźna zakupiono 12 wielofunkcyjnych łóżek elektrycznych. Ze środków Gminy Pawłowice zostanie zakupiony defibrylator. Przekazaną końcem ub.r. dotację w wysokości 150 tys. zł przez Gminę Czechowice-Dziedzice wykorzystano z kolei na potrzeby m.in. Pracowni endoskopii - zakupiono zestawy narzędzi laparoskopowych oraz videogastroskop.

- Ta część 7. piętra szpitala jest po solidnym remoncie. Tutaj naocznie widać sojusz wokół szpitala. Środki, które gminy przekazały w 2023 r. zostały ulokowane właśnie na pododdziale udarowym - zakupiliśmy sprzęt najwyższej klasy. Bardzo za to dziękuję - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

W Polsce co roku na udar mózgu zapada 80-90 tys. osób. To trzecia przyczyna zgonów na świecie. - Dla skuteczności leczenia udaru mózgu kluczowy jest czas upływający od wystąpienia objawów do podjęcia terapii. W ciągu 4,5 godziny można uratować zdrowie, a nawet życie. Dlatego tak bardzo zależy nam, aby w naszym Szpitalu móc udzielać profesjonalnej pomocy pacjentom udarowym. Obecnie pacjentów z udarami trzeba transportować do miejsc bardziej oddalonych, co znacznie zmniejsza ich szanse na wyleczenie i samodzielne funkcjonowanie - mówi Katarzyna Michalik, prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie. I dodaje, że obecnie na Oddziale neurologicznym jest 18 łóżek, a na pododdziale udarowym przygotowano 16 kolejnych. Docelowo oddział będzie mógł jednocześnie pomagać 34 pacjentom.

- Mamy doskonałe zaplecze diagnostyczne i interdyscyplinarny zespół specjalistów. Otrzymanie kontraktu z NFZ na prowadzenie neurologii specjalistycznej i leczenie udarów będzie zwieńczeniem prawie dwuletnich starań o rozwój naszej placówki w tym zakresie - zaznacza prezes szpitala.

W pełnej gotowości jest kadra medyczna. - Uważam, że w tym regionie zasługujemy na najlepsze leczenie, jakie jest obecnie w Polsce dostępne. Mamy kompetencje, mamy przeszkolony cały zespół i olbrzymie doświadczenie. Wierzę, że przy tej organizacji i przy tym zarządzaniu jesteśmy w stanie robić to, co potrafimy najlepiej - leczyć - mówił dr n. med. Paweł Dobrakowski, który zajął się organizacją pododdziału udarowego.

• Zdrowie

Bezpłatna mammografia w Woli

13 maja w godzinach od 10.00 do 16.00 przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Woli będą wykonywane bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 45-74 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

• Zdrowie

Aby długo i szczęśliwie żyć, trzeba się ruszać

Ponad 200 osób uczestniczyło w I Powiatowym dniu aktywności fizycznej dla seniorów zorganizowanym przez Powiat Pszczyński i Forum Seniorów w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. Jak podkreślali seniorzy, od dłuższego czasu oczekiwali takiej inicjatywy, która nie tylko integruje starsze pokolenie, ale promuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną.