Zapraszamy na kolejny Jarmark Wielkanocny w skansenie

W ten weekend odbędzie się Jarmark Wielkanocny, na który zapraszają Powiat Pszczyński i Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. 23 i 24 marca w skansenie będzie można poczuć klimat Wielkanocy i znaleźć to, co niezbędne do przygotowania domu i stołu na święta. To będą dwa dni pełne wielkanocnych tradycji, eksponujące produkty Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.

Stoiska z lokalnymi produktami.

- Jarmark Wielkanocy, który po raz pierwszy zorganizowaliśmy w zeszłym roku okazał się prawdziwym hitem. Pszczyński skansen odwiedziły prawdziwe tłumy miłośników tradycji i lokalnych produktów. Tym razem również będzie można posmakować i zakupić tradycyjne produkty z certyfikatem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będą atrakcyjne wydarzenia kulturalne i działania artystyczne oraz warsztaty - mówi wicestarosta Damian Cieszewski.

23 i 24 marca, czyli na tydzień przed świętami wielkanocnymi w godz. od 12.00 do 18.00 w pszczyńskim skansenie swoje wyroby wyróżnione certyfikatem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej będą promować koła gospodyń wiejskich i lokalni producenci. W trakcie wydarzenia znak jakości otrzymają kolejne produkty, zgłoszone w trzecim naborze wniosków. Podczas Jarmarku Wielkanocnego po raz pierwszy będzie można nabyć wyróżnione w tegorocznym naborze certyfikowane wyroby wytwarzane z pasją na terenie powiatu pszczyńskiego.

Świąteczne kramy wypełnią się wielkanocnymi potrawami i przysmakami, nie zabraknie pięknego rękodzieła, kosmetyków, świątecznych ozdób i pomysłów na prezenty dla bliskich. - To wydarzenie tworzone z myślą o wszystkich, którzy cenią sobie jakość, rzemiosło, naturalne i zdrowe produkty, wytwarzane według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie oraz o miejscowych wytwórcach, którzy uzyskali certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej - mówi starosta Barbara Bandoła.

Organizatorzy dla dzieci i dorosłych przygotowują bogatą ofertę warsztatów, podczas których będzie można własnoręcznie przygotować palmę, ozdobić mazurki i baby wielkanocne oraz wykonać świąteczne pisanki. Odbędą się również warsztaty florystyczne, z linorytu, pokaz wyplatania koszyków oraz festiwal żywych obrazów. W skansenie wystąpi Pszczyńska Orkiestra Ludowa i młodzież z Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w koncercie „Wiosna, ach to ty”.

Stowarzyszenia „take tam” im. Artystów Międzywojnia dla najmłodszych przygotowuje spektakl teatralny „Tajemnica wielkanocnej pisanki”. Na zakończenie dwudniowego jarmarku odbędzie się koncert zespołu Karol Ochodek Trio.

Wejście do skansenu jest bezpłatne. Na teren jarmarku będzie można wchodzić od godz. 11.30. W warsztatach będą mogły wziąć udział osoby, które kupią bilet w kasie skansenu - koszt to 5 zł od osoby. Ilość miejsc jest ograniczona. Bilety na warsztaty będzie można kupować od godz. 11.30 w sobotę oraz w niedzielę.

Organizatorzy: Powiat Pszczyński, Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. Współorganizatorzy: Urząd Miejski w Pszczynie, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie, Stowarzyszenie „take tam” im. Artystów Międzywojnia, Miejski Zakład Zieleni w Pszczynie, Pszczyńskie Centrum Kultury, Pszczyńska Orkiestra Ludowa.

Plakat informujący o jarmarku. Treść w tekście.

Harmonogram Jarmarku Wielkanocnego

Sobota - 23.03.2024 r. | godz. 12.00 - 18.00

12.00 - 18.00 - stoiska producentów Lokalnej Marki ziemi Pszczyńskiej
12.30 - warsztaty robienia palm
12.30 - 15.00 - warsztaty linorytu
14.00 - 16.00 - festiwal żywych obrazów
15.00 - spektakl Stowarzyszenia „take tam” im. Artystów Międzywojnia pt. Tajemnica wielkanocnej pisanki
12.00 - 17.00 - stoisko z wikliną, pokaz wyplatania koszyków
15.30 - 17.30 - warsztaty cukiernicze - zdobienie mazurków i bab wielkanocnych
16.30 - koncert „Wiosna ach to Ty”

Niedziela - 24.03.2024 r. | godz. 12.00 - 18.00

12.00 - 18.00 - stoiska producentów Lokalnej Marki ziemi Pszczyńskiej
12.00 - 17.30 - warsztaty florystyczne
12.00 - 17.30 - warsztaty zdobienia pisanek
15.00 - występ Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej
16.00 - wręczenie certyfikatów Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej
17.00 - koncert zespołu Karol Ochodek Trio

LICZBA MIEJSC PODCZAS WARSZTATÓW JEST OGRANICZONA.