Z prac Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej

Posiedzenie Komisji w dniu 14 czerwca 2007 r.

Tematem posiedzenia Komisji Zdrowia (..), które rozpoczęło się o godzinie 1200 w dniu 14 czerwca br. była analiza tematu dot. nowotworów, spotkanie otworzyła i prowadziła Przewodnicząca Komisji Bogumiła Maria Boba. W posiedzeniczestniczyła lek. med. Ludmiła Dolczak specjalista chorób wewnętrznych i onkolog klinicznej, która zreferowała w/w temat. Podała, że najczęstszym nowotworem występującym u kobiet jest rak piersi. Dotyka on 20 proc. kobiet. Rocznie z jego powodmiera 5 tysięcy pacjentek. Z jednej strony jest duża świadomość społeczeństwa, że ten rak występuje i to nie tylko u kobiet starszych, ale i młodych. Z drugiej strony niestety, wciąż zaledwie jedna trzecia chorych zaczyna leczenie we wczesnym stopniu zaawansowania nowotworu. W olbrzymim procencie wcześnie wykryty nowotwór, nawet złośliwy daje gwarancję wyleczenia, jednakże wszystko zależy od form rozprzestrzeniania się nowotworów. Podkreśliła, że bardzo ważne są rutynowe badania na obecność nowotworu, którym powinna poddać się każda kobieta, a do których należą: badania cytologiczne szyjki macicy, USG narządów rodnych, tj. macicy i jajników nie rzadziej niż raz na rok czy dwa, badanie piersi samodzielnie lub u ginekologa czy lekarza rodzinnego, do 35 roku życia USG piersi, a po 35 roku życia mammografia piersi wspólnie z USG. Kolejno przekazała, że Burmistrz Pszczyny umożliwił realizację w 2007 r. „Gminnego Programu Profilaktyk Wczesnego Wykrywania Nowotworów Płuc i Gruźlicy na lata 2007-2009”, wartość zamówienia w 2007 r. - 8.000 zł. Omówiła pokrótce przyczyny, rozpoznanie, diagnostykę, leczenie pozostałych nowotworów jelita grubego, żołądka, trzustki, płuc, wątroby, po czym wymieniła poradnie onkologiczne znajdujące się na terenie powiatu pszczyńskiego tj.:
Gabinet Chemioterap
Szpital Powiatowy
43-200 Pszczyna, ul. Antesa 11 , tel: 032-2103021
Poradnia chorób piersi
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej LANCET
43-200 Pszczyna, ul. Dąbrowszczaków 2a
Poradnia onkologiczna (wyłącznie porady lekarskie)
NZOZ Centrum Medyczne Panaceum Sp. z o. o.
43-200 Pszczyna, ul. S. Batorego 28 , tel: 032-2128666
Pracownia Biopsji Cienkoigłowej
Szpital Powiatowy
43-200 Pszczyna, ul. Antesa 11 , tel: 032-2103021
Dodała, że w Bielsku –Białej, przy ul. Wyzwolenia 18 znajduje się Beskidzkie Centrum Onkolog im. Jana Pawła , które wykonuje m.in. chemię i radioterapię. Na zakończenie poinformowała o niedawno podjętej inicjatywie, mianowicie o powstaniu Koła Amazonek w Pszczynie. Spotkania odbywają się w PCK w każdy poniedziałek i środę od godz. 1630. Podczas spotkań istnieje możliwość wysłuchania i porozmawiania z konkretnymi specjalistami z dziedziny onkolog klinicznej, urzędu skarbowego, czy psychologami.

• Inwestycje

Ulica Śląska w Krzyżowicach w remoncie

Końcem marca ruszył remont ponad 2-kilometrowego odcinka drogi powiatowej ul. Śląskiej w Krzyżowicach. To pierwsza cześć dużej inwestycji realizowanej przez Powiat Pszczyński i Gminę Pawłowice. W kolejnym etapie wyremontowana zostanie ul. Boryńska w Warszowicach.

Gratulacje dla siatkarek UKS Centrum Pszczyna

Starosta Barbara Bandoła i przewodniczący Rady Powiatu Paweł Sadza pogratulowali siatkarkom i trenerom UKS-u Centrum przy POSiR Pszczyna zdobycia Mistrzostwa Śląska.