Środowisko

Młodzi ludzie chcą wiedzieć, czym oddychają

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie został zainaugurowany projekt edukacyjny „Chcę wiedzieć, czym oddycham", który skierowany jest do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych powiatu pszczyńskiego. Uczniowie otrzymali na czas sezonu grzewczego osobiste pyłomierze, dzięki którym będą mogli na bieżąco sprawdzać jakość wdychanego powietrza.

Prezes Stowarzyszenia nie dokarmiaj smoga mówi przez mikrofon, na stole stoi dron.

Inicjatorem projektu jest Pszczyński Alarm Smogowy Stowarzyszenie „Nie Dokarmiaj Smoga". Patronat nad wydarzeniem objęła starosta pszczyńska Barbara Bandoła. Projekt realizowany jest w ramach programu „Nasze Powietrze" Polskiego Alarmu Smogowego finansowanego przez Clean Air Fund. - Nasz projekt ma na celu propagowanie wśród młodzieży wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza, podniesienie świadomości na temat negatywnego wpływu smogu na zdrowie oraz zachęcenie do monitorowania jakości powietrza i odpowiedniego zachowania podczas wysokich stężeń zanieczyszczeń - informuje Aleksandra Antes-Szewczyk.

Do udziału w projekcie zgłosiło się 8 szkół publicznych i niepublicznych: Powiatowy Zespół Szkół nr 1, Powiatowy Zespół Szkół nr 2, I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, III Liceum Ogólnokształcące i Liceum Ogólnokształcące Kampus w Pszczynie oraz Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi w Gilowicach, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach i Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Goczałkowicach-Zdroju. - Wszyscy powinniśmy czynić starania o czyste powietrze, wtedy efekty będą widoczne. Cieszę się, że tak wiele szkół zgłosiło swój akces do tego projektu. Młodzi ludzie mają świadomość zagrożeń, jakie powoduje smog i włączają się w działania antysmogowe w swoim otoczeniu - mówi wicestarosta Damian Cieszewski.

W ramach projektu uczniowie otrzymali na czas sezonu grzewczego osobiste pyłomierze DUST AIR, dzięki którym będą mogli na bieżąco sprawdzać jakość wdychanego powietrza. Do ich zadań będzie należało również prowadzenie różnorakich działań antysmogowych uświadamiających otoczenie (szkoła, rodzina, znajomi). - Każda drużyna na ten sezon grzewczy dostanie trzy takie urządzenia. Będziecie mogli między sobą je przekazywać, na bieżąco sprawdzać i udostępniać jakość powietrza. Jest do tego specjalna aplikacja. Będziecie ostrzegać innych, że np. dzisiaj to powietrze jest złe i lepiej zostać w domu - mówiła Aleksandra Antes-Szewczyk. - Przy okazji projektu będzie nam zależało, żeby rozwijać kluczowe kompetencje - krytyczne myślenie, kooperację, kreatywność i komunikację. Będziemy kształtowali postawy prospołeczne. Waszym zadaniem będzie sprawdzanie jakości powietrza i udostępnianie tych pomiarów. Liczymy na to, że będziecie to robili aktywnie i podejmiecie działania antysmogowe - dodała prezes Stowarzyszenia „Nie Dokarmiaj Smoga”.

W ramach projektu, który potrwa do kwietnia przyszłego roku, planowane są warsztaty, prelekcje oraz spotkania z ekspertami. Przedsmak był już w pszczyńskim starostwie, Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego przekazał podstawową wiedzę o smogu, a Joanna Woźnica z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego informacje o zanieczyszczeniach powietrza w Pszczynie.

Ekopatrol GIG zaprezentowali dr Sebastian Iwaszenko oraz Andrzej Ferenc - GIG Państwowy Instytut Badawczy, natomiast dr Mateusz Dulewski z Emag Serwis omówił założenia osobistego pyłomierza DUST AIR. Warsztaty „Zwolnieni Z Teorii” przeprowadziła Justyna Strzelec, certyfikowany nauczyciel Zwolnieni z Teorii z III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie.

Partnerem projektu „Chcę wiedzieć, czym oddycham" jest Gmina Pszczyna. - Partnerem zostanie również Gmina Pawłowice. Będziemy starać się także o partnerstwo Gminy Miedźna - mówiła Aleksandra Antes-Szewczyk, prezes Stowarzyszenia „Nie Dokarmiaj Smoga”.

Grupowe zdjęcie uczestników projektu, którzy stoją w sali sesyjnej starostwa.

Ostrzeżenie o gęstej mgle

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie dla powiatu pszczyńskiego o gęstej mgle, stopnia 1.

Ostrzeżenie o gęstej mgle

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie dla powiatu pszczyńskiego o gęstej mgle, st. 1.

Nowe nasadzenia z okazji Światowego Dnia Drzewa

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji, starosta Grzegorz Wanot z dyrekcją szpitala i społecznikami w zakątku terapeutycznym Szpitala Joannitas w Pszczynie posadzili nowe drzewa.