Komunikacja publiczna

Na kolejnym przystanku pojawiła się tablica dynamicznej informacji pasażerskiej

Na przystanku Pszczyna Szpital przy ul. Korfantego została uruchomiona tablica dynamicznej informacji pasażerskiej, która przedstawia rzeczywisty czas przyjazdu autobusów. Ma również funkcję zapowiedzi głosowej.

Chłopak wsiadający do autobusu w tle przystanek i tablica.

To kolejna tablica dynamicznej informacji pasażerskiej zakupiona przez Powiat Pszczyński. Pierwsza pojawiła się w lutym na przystanku przy ul. Kopernika Plac Targowy. System dynamicznej informacji pasażerskiej funkcjonuje również w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie, gdzie podobne tablice zamieszczone są przy każdym z sześciu stanowisk odjazdowych. - Jeżeli pojawią się możliwości pozyskania środków zewnętrznych na taki cel, będziemy o nie aplikować, aby w kolejnych latach podobne tablice pojawiły się przy innych przystankach w naszym powiecie - mówi starosta Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Oczekujący na kurs pasażerowie znajdą na tablicy informacje o dokładnym czasie przyjazdu autobusu linii w oparciu o lokalizację GPS pojazdu - w przypadku linii powiatowych i innych, które korzystają z systemu dynamicznej informacji pasażerskiej.

Na ekranie widoczna jest nazwa przystanku i aktualna godzina. Na tablicy wyświetlane są numery sześciu linii komunikacyjnych, których kursy w najbliższym czasie będą obsługiwać przystanek oraz kierunek jazdy. Posiada także moduł odczytywania zawartości. Jest to istotne zwłaszcza dla osób niewidomych i słabowidzących, które po naciśnięciu przycisku mogą aktywować zapowiedź głosową.

Na ekranie można dodawać ważne komunikaty, np. o wypadku drogowym na trasie przejazdu linii i w ten sposób komunikować się z pasażerami. Tablica jest dwustronna, co ułatwia czytanie treści. Koszt wykonania i zamontowania tablicy wyniósł ponad 70 tys. zł.

Pasażerowie powiatowych linii mogą korzystać z systemu dynamicznej informacji pasażerskiej „Kiedy Przyjedzie” i sprawdzić nie tylko trasę i rozkład jazdy, ale także, kiedy faktycznie autobus przyjedzie na wybrany przystanek.

Jak skorzystać z aplikacji Kiedy Przyjedzie?

Wejdź na stronę KiedyPrzyjedzie.pl i wpisz nazwę lub numer przystanku. Inną możliwością jest zeskanowanie z rozkładu jazdy na przystanku kodu QR, aby w ten sposób bezpośrednio wyświetlić wersję mobilną serwisu.

System dynamicznej informacji pasażerskiej uwzględnia ewentualne opóźnienia związane z aktualną sytuacją drogową. Uaktualnianie prezentowanych prognoz przyjazdów autobusów dla wybranego przystanku odbywa się automatycznie co 15 sekund (w starszych telefonach może zachodzić konieczność ręcznego odświeżania zawartości strony).

Odblaski na Dzień bez Samochodu

22 września obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu. W akcję promocji alternatywnych form przemieszczania się kolejny rok z rzędu włączył się Powiat Pszczyński.

• Komunikacja publiczna

Protokół z przebiegu przeprowadzonych konsultacji społecznych

Zgodnie z Zarządzeniem nr 39/2022 Starosty Pszczyńskiego z dnia 4 października 2022 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektu uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawie zmiany załącznika nr 1 „Wykazu Przystanków komunikacyjnych zlokalizowanych w ciągu dróg powiatowych na terenie Powiatu Pszczyńskiego” i ustanowieniu nowych przystanków autobusowych na terenie gmin Goczałkowice Zdrój oraz Pszczyna, zostały przeprowadzone w okresie od 1 do 9 sierpnia 2023 r. konsultacje społeczne.

Ogłoszenie o konsultacjach społecznych

Ogłoszenie o konsultacjach społecznych dotyczących projektu uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego zmiany uchwały Nr XIX/153/16 Rady Powiatu Pszczyńskiego z dnia 22 czerwca 2016 r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych na terenie powiatu pszczyńskiego, których właścicielem lub zarządzającym jest Powiat Pszczyński oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.