Powiat pszczyński pamięta

19 września w powiecie pszczyńskim obchodzono Dzień Sybiraka. Wśród zesłanych byli mieszkańcy powiatu pszczyńskiego, których traumatyczne przeżycia są wciąż żywe w pamięci.

Wicestarosta, członek zarządu, zastępca burmistrza i Stanisława Pistelok, sybiraczka składają kwiaty pod tablicą pamiątkową

W rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 roku obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. To ważna data dla Polaków upamiętniająca zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.

Obchody Dnia Sybiraka w naszym powiecie rozpoczęły się mszą świętą. Po niej samorządowcy - wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorz Nogły oraz zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka wspólnie ze Stanisławą Pistelok, pszczyńską Sybiraczką oraz dyrektorzy i nauczyciele powiatowych szkół ponadpodstawowych złożyli kwiaty przy tablicy na budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, upamiętniającej męczeństwo obywateli polskich deportowanych na Sybir w latach 1939-1956.

Następnie w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, członkowie Związku Sybiraków oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Pro Memoria Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną spotkali się z przedstawicielami samorządów, instytucji oraz młodzieżą. Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie zwiedzili również wnętrze Muzeum Militarnych Dziejów Śląska oraz wysłuchali ciekawej prelekcji prof. Mariana Małeckiego.

- 17 września to dla większości Sybiraków data, która oznaczała koniec ich spokojnego życia. Sybir to tam, gdzie ludzie byli gnębieni i poniżani, gdzie umierali z zimna, ciężkiej pracy i głodu. Powiat Pszczyński pamięta… - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Organizatorami Dnia Sybiraka są: Urząd Miejski w Pszczynie, Starostwo Powiatowe w Pszczynie oraz "Pro Memoria" Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939.

Wakacje z lokalnymi produktami. 23 czerwca startuje goczałkowicki Bazarek

Powiat Pszczyński i Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój zapraszają na Bazarek Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Kolejny raz podczas wakacji na terenie goczałkowickiego uzdrowiska nasi lokalni producenci, rolnicy i pszczelarze będę promować certyfikowane miody, sery, przetwory, sery i kosmetyki.

Sekretne życie budzików. Nowa wystawa w centrum przesiadkowym

W centrum przesiadkowym w Pszczynie odbył się wernisaż wystawy Zofii Siwy „Sekretne życie Budzików”. Ilustracje autorki i budziki pochodzące z pracowni Stanisława Lisa, pszczyńskiego zegarmistrza będę zdobić wnętrze budynku do 19 sierpnia. Zwieńczeniem był spektakl „Samotna Kukułka” w wykonaniu Stowarzyszenia „take tam...” im. Artystów Międzywojnia.

Koncert TTT przesunięty na inny termin

Ważny komunikat. Ze względu na obowiązujące ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia o burzach, wspólnie z zespołem TTT podjęliśmy decyzję o przesunięciu dzisiejszego koncertu w ramach projektu "Przesiądź się na kulturę". Wasze bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Z chłopakami widzimy się w sierpniu. O dokładnym terminie koncertu poinformujemy w późniejszym czasie.