Trójstronna umowa. Będzie przebudowa ul. Zwycięstwa w Krzyżowicach

Powiat Pszczyński oraz JSW S.A KWK Pniówek podpisały umowę z wykonawcą na przebudowę ulicy Zwycięstwa w Krzyżowicach. Część drogi przebuduje i zabezpieczy na szkody górnicze kopalnia, koszty przebudowy drugiego odcinka pokryją Powiat Pszczyński i Gmina Pawłowice.

Przedstawiciele wykonawcy, powiatu oraz KWK stoją w pomieszczeniu. Za nimi napis JSW

Ulica Zwycięstwa w Krzyżowicach zostanie przebudowana na łącznej długości niemal 800 m.

Koszty przebudowy ponad 570-metrowego odcinka od mostu na rzece Pszczynce w kierunku ul. Śląskiej z uwzględnieniem zabezpieczenia na szkody górnicze pokryje pawłowicka kopalnia. Zadanie będzie polegało na wymianie konstrukcji drogi wraz z nawierzchnią z zabezpieczeniem na szkody górnicze, przebudowie chodnika, wymianie kanalizacji deszczowej, wymianie wpustów ulicznych, przebudowie zjazdów, budowie kanału technologicznego oraz wykonaniu oznakowania poziomego i pionowego drogi.

Przebudowę pozostałego, 200-metrowego odcinka od granicy z powiatem Jastrzębie-Zdrój do mostu na rzece Pszczynce sfinansują Powiat Pszczyński i Gmina Pawłowice. Roboty będą polegały na przebudowie jezdni i chodnika, wymianie kanalizacji oraz wpustów ulicznych oraz wykonaniu oznakowania poziomego i pionowego drogi.

Całkowity koszt zadania to niemal 3,8 mln zł, z czego 3 mln 77 tys. zł przeznaczy KWK Pniówek, a 717 tys. zł - Powiat Pszczyński i Gmina Pawłowice. Wykona je wyłoniona w drodze przetargu firma Drogród. Roboty rozpoczną się w najbliższych tygodniach, a zgodnie z zawartą umową - powinny zostać wykonane do końca maja 2024 r.

- Na bieżąco zgłaszamy problemy powodowane przez szkody górnicze na powiatowych drogach. W zeszłym roku kopalnia w ramach naprawy szkód górniczych wybudowała nowy obiekt mostowy w Krzyżowicach. Naprawiane będą także ulice Śląska w Krzyżowicach i ul. Wyzwolenia w Pawłowicach - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego.

• Środowisko

Dopłaty do kukurydzy - wnioski do 29 lutego, biura powiatowe czynne dłużej

Dokumenty od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, Biura Powiatowe ARiMR przyjmują do 29 lutego. Placówki w czasie naboru w dni robocze są czynne dłużej. Do tej pory złożono 64,5 tys. wniosków.

• Pomoc konsumentom

Grupa OLX. Decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencki i Konsumentów

Kupiłeś na OLX i zapłaciłeś za „Pakiet ochronny”? Przedmiot miał przyjść nowy, ale był uszkodzony lub używany, miał inny kolor albo rozmiar, a OLX odrzucił reklamację? Wyszukując produkty od najtańszych, nie widziałeś, że będziesz musiał dodatkowo zapłacić za niektóre z nich opłatę za usługę serwisową?

Złoto po raz czwarty z rzędu

Złoty i brązowy medal przywiozły z 60. Indywidualnych Mistrzostw Polski Elity w badmintonie zawodniczki UKS Plesbad Pszczyna. Kornelia Marczak stanęła na najwyższym stopniu podium, a Julia Pławecka zdobyła brązowy medal w grze podwójnej.