Z prac Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej

Posiedzenie Komisji w dniu 13 sierpnia 2007 roku

Tematem posiedzenia Komisji Zdrowia (..), które rozpoczęło się o godzinie 1200 w dniu 13 sierpnia br. było spędzanie wakacji przez dzieci. Spotkanie otworzyła i prowadziła Przewodnicząca Komisji Bogumiła Maria Boba. W posiedzeniczestniczyli państwo Barbara i Krzysztof Warkocz prowadzący Pogotowie Rodzinne, Magdalena Kowalska starszy specjalista Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie oraz Agnieszka Hubeli – Kondzielnik pracownik socjalny PCPR w Pszczynie

Państwo Warkocz zapoznali Komisję z funkcjonowaniem Pogotowia Rodzinnego. Poinformowali, że Pogotowie Rodzinne prowadzą od 2 lat. Przez ten okres mieli już 17 dzieci, obecnie mają trzy dziewczynki w wieku 4-5 lat. Posiadają również dwójkę własnych dzieci. Żadne z przebywających u nich dzieci nie zostało skierowanych do Domu Dziecka w Pszczynie, jak również nie trafiło z powrotem do rodziny biologicznej, ponieważ udało się znaleźć dla tych dzieci rodziny zastępcze i adopcyjne.

Pracownik socjalny Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie przekazała, że Pogotowie Rodzinne jest rodzajem zawodowej rodziny zastępczej krótkoterminowej. Powstaje w sposób pozasądowy, na mocy umowy cywilno-prawnej pomiędzy rodziną zastępczą a Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie (Społecznej). Rodziny pełniące funkcję pogotowia rodzinnego otrzymują dzieci zaraz po zawiadomieniu o sytuacji kryzysowej. Dzieci przebywają w takim pogotowiu do czasu wyjaśnienia jego sytuacji rodzinno-prawnej, jednak nie dłużej niż do 12 miesięcy lub w wyjątkowych przypadkach do 15 miesięcy. Pogotowie rodzinne jest zobowiązane przyjąć każde dziecko do lat 10. W pogotowiu może jednorazowo przebywać do trojga dzieci lub wyjątkowo więcej, jeśli dzieci są rodzeństwem. Rodzice pełniący tą funkcję otrzymują odpowiednie wynagrodzenie i częściowy zwrot kosztów utrzymania dziecka, określony w/w rozporządzeniem. Taka rodzina może jednocześnie pełnić funkcję "zwykłej" rodziny zastępczej, długoterminowej.

W dalszej kolejności Komisja po zapoznaniu się ze sprawozdaniem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie za rok 2006 poparła wszystkie potrzeby PCPR-u w zakresie pomocy społecznej, a w szczególności stworzenie hostelu bądź mieszkania chronionego dla ofiar przemocy oraz propagowanie opieki zastępczej i pozyskiwanie kandydatów na zawodowe rodziny zastępcze.

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekty uchwał na najbliższą sesję Rady Powiatu w sprawie:
1) zmiany Statutu Powiatu Pszczyńskiego,
2) zmiany uchwały Nr V375/07 Rady Powiatu Pszczyńskiego z dnia 21 marca 2007 r. w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
3) zatwierdzenia zmian w Statucie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Pszczynie.

Pozytywnie zaopiniowano również przedstawione przez Zarząd Powiatu propozycje udzielenia dotacji następującym podmiotom
- dla Polskiego Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Pszczynie- kwotę w wysokości 3.000 zł.,
- dla Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Uzależnieniom „Zmaganie” – kwotę w wysokości 2.000 zł.,- dla Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Wadami Słuchu i Wadami Wymowy – kwotę w wysokości 2.000 zł.

Jednocześnie Komisja sformułowali zapytanie do Zarządu Powiatu:
czy istnieje możliwość zabezpieczenia w budżecie Powiatu Pszczyńskiego na 2008 r. środków na dofinansowanie budowy Ośrodka Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – koło w Pszczynie?

Ostrzeżenie o przymrozkach i oblodzeniu

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał dwa ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatu pszczyńskiego: o przymrozkach i oblodzeniu. Stopień zagrożeń: 1.

• Bezpieczeństwo

Przeszli eliminacje gminne, reprezentowali szkoły w etapie powiatowym

Podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych wyłoniono uczniów, którzy najlepiej znają zasady ruchu drogowego i będą reprezentować powiat pszczyński w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 9 maja w Ustroniu.