Dla niepełnosprawnych

„Słoneczny Tydzień” w powiecie pszczyńskim

Rozpoczął się XXII. Powiatowy Tydzień Osób Niepełnosprawnych, znany jako „Słoneczny Tydzień”. W ramach tegorocznej edycji odbędzie się łącznie 14 różnych konkursów, zawodów i spotkań integracyjnych o charakterze artystycznym, sportowym, edukacyjnym i wychowawczym dla osób z niepełnosprawnościami. Patronat nad wydarzeniem objęła starosta Barbara Bandoła.

Uczniowie z niepełnosprawnościami ćwiczą na boisku podczas boot campu.

Powiatowy Tydzień Osób Niepełnosprawnych to cykliczna impreza organizowana od 2001 roku przez nauczycieli Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie i Stowarzyszenie „Razem” dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnościami we współpracy z innymi placówkami oraz organizacjami.

W tym roku „Słoneczny Tydzień” został zainaugurowany w poniedziałek 22 maja Integracyjnym Turniejem Tenisa Stołowego. Tradycyjnie odbędzie się również Międzyszkolny Konkurs Recytatorski oraz Powiatowy Przegląd Piosenki i Twórczości Artystycznej „Słoneczne granie i śpiewanie”.

Na uczestników „Słonecznego Tygodnia” czekają też nowe wydarzenia - Szkolny Escape Room oraz zapoczątkowany w zeszłym roku Boot Camp, gdzie uczniowie z niepełnosprawnościami mają okazję sprawdzić swoje siły na terenowym torze przeszkód. Odbędą się również m.in. warsztaty z pierwszej pomocy, turniej piłki nożnej, konkurs plastyczny i zawody wędkarskie.

„Słoneczny Tydzień” w powiecie pszczyńskim zakończy się 2 czerwca rozdaniem nagród Korczakowskich i tytułów „Jak Król Maciuś Pierwszy” oraz koncertem laureatów XXII. Powiatowego Przeglądu Piosenki i Twórczości Artystycznej „Słoneczne granie i śpiewanie”.

Powiatowy Tydzień Osób Niepełnosprawnych jest organizowany dla wychowanków placówek kształcenia specjalnego oraz uczniów klas integracyjnych działających na terenie powiatu pszczyńskiego. - „Słoneczny Tydzień” to przede wszystkim dobra zabawa dla uczestników, jednak wydarzenie ma również zwrócić uwagę na potrzebę równego traktowania osób z niepełnosprawnościami - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Dla niepełnosprawnych

Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych powołana na kolejną kadencję

Podczas posiedzenia inaugurującego, wicestarosta Damian Cieszewski wręczył akty powołania na kolejne cztery lata członkom Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. To organ opiniodawczo-doradczy składający się z pięcioro przedstawicieli działających na terenie powiatu pszczyńskiego organizacji pozarządowych.

• Dla niepełnosprawnych

Ostatni moment na zgłoszenie „Uskrzydlonego”

Powiat Pszczyński po raz piąty chce uhonorować osoby z niepełnosprawnościami, które są aktywne zawodowo, odnoszą sukcesy sportowe, angażują się w życie społeczne i rozwijają pasje. Kandydatów do Wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego „Uskrzydlony” można zgłaszać do 12 kwietnia.

• Dla niepełnosprawnych

Powiat Pszczyński na niebiesko dla autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach solidarności z osobami z autyzmem Starostwo Powiatowe w Pszczynie tradycyjnie przyłączy się do akcji „Zaświeć się na niebiesko”.