Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

To ludzie, którzy kochają sport i odnoszą sukcesy

Uroczysta gala sportu w hali Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie stała się świętem tych, którzy na co dzień żyją sportem - uprawiają go, szkolą innych i przyczyniają się do jego rozwoju. W środę 29 marca najlepsi sportowcy otrzymali Nagrody Starosty Pszczyńskiego, przyznano też Statuetkę Żubra Pszczyńskiego.

Starosta z nagrodzonymi zawodnikami i trenerem.

Blisko 100 sportowców, trenerów i działaczy zostało wyróżnionych Nagrodami Starosty Pszczyńskiego za sukcesy odniesione w 2022 roku. - Wobec życia można przyjmować dwie postawy - bierną lub czynną, która pokazuje, że można czerpać z życia pełnymi garściami, cieszyć się z wygranej, uczyć się, odbierać sukcesy i porażki, bo sport właśnie to ze sobą niesie - mówiła starosta Barbara Bandoła, która wręczała nagrody wspólnie m.in. z wicestarostą Damianem Cieszewskim, przewodniczącym Rady Powiatu Pszczyńskiego Pawłem Sadzą, członkami Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorzem Nogłym i Grzegorzem Wanotem oraz dyrektorem Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie Maciejem Stieberem.

Ilość przyznanych Nagród Starosty Pszczyńskiego za wysokie wyniki sportowe świadczy o tym, że sport w powiecie pszczyńskim ma się dobrze. Wszystko, dzięki sportowcom, którzy osiągają fantastyczne wyniki. Podczas uroczystej gali podsumowującej sportowe osiągnięcia w 2022 roku nagrodzono 82 najlepszych zawodników, 10 wyróżniających się trenerów i siedmiu działaczy.

To forma uznania, doceniania znakomitych wyników sportowych, ciężkiej pracy i podziękowanie za promocję powiatu pszczyńskiego. - Uwielbiamy oglądać mecze tenisa, kibicujemy Idze Świątek, przeżywamy to bardzo, ale najbardziej przeżywamy sukcesy ludzi ziemi pszczyńskiej, powiatu pszczyńskiego. Cudownie jest móc przeżywać z Wami te sukcesy, ukłony w stronę zawodników, trenerów i rodziców - mówiła Paweł Sadza, przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego.

Wachlarz dyscyplin sportowych, w których zawodnicy z powiatu pszczyńskiego osiągają sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej jest bardzo szeroki. Począwszy od lekkoatletyki poprzez badminton, curling, futsal, hokej, judo, karate, kolarstwo, pływanie, saneczkarstwo, siatkówkę, squash, strzelectwo sportowe, szachy, tenis ziemny, triathlon, czy parakolarstwo szosowe. Nagrody dla najlepszych trenerów otrzymali - Damian Pławecki, Damian Herman, Rafał Sekta, Paweł Pietrzak, Karolina Kłóska, Marzanna Helbik, Marek Biela, Monika Biela, Michał Nowicki i Paweł Więcek.

W trakcie uroczystej gali sportu w hali POSiR w Pszczynie Statuetkę Żubra Pszczyńskie otrzymał Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „Gilus” z Gilowic za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu oraz wkład w rozwój pływania i piłki siatkowej w powiecie pszczyńskim. Nagrodę odebrał prezes klubu i trener zawodników Sławomir Formas.

Podczas wydarzenia wystąpili Bartosz Gajda przez wiele lat związany z kabaretem Łowcy.B, grupa No Problem prowadzona przez Małgorzatę Tomczyk i Iwonę Tchórzewską specjalizująca się w tańcach streetdance’owych oraz grupa Criss Cross tańcząca hip-hop.

Nagrody Starosty Pszczyńskiego w dziedzinie sportu za osiągnięcia w 2022 roku

LEKKOATLETYKA

Jacek Majewski (AZS AWF Katowice) - 5. miejsce w Halowych Mistrzostwach Świata w sztafecie 4x400 metrów
Eliza Megger (LKS Pszczyna) - członek kadry narodowej w biegach długodystansowych
Jakub Machulec (LKS Pszczyna) - 2. miejsce w Halowych Mistrzostwach Polski U18 w biegu na 2000 metrów
Wiktoria Prządka (LKS Pszczyna) - 7. miejsce w Mistrzostwach Polski U20 w biegu na 800 metrów
Sabina Głąbek (LKS Pszczyna) - Mistrzyni Śląska U18 w biegu na 2000 metrów
Zofia Dudzik (LKS Pszczyna) - 2. miejsce w Mistrzostwach Śląska w biegach przełajowych U12
Kinga Prządka (LKS Pszczyna) - Mistrzyni Śląska w biegu na 300 metrów U14
Roksana Gaj (Miejski Ośrodek Sportu Młodzieżowego w Tychach) - 7. miejsce w Mistrzostwach Polski U16 w biegu na 1000 metrów
Maksymilian Biela (MKS Iskra Pszczyna) - 2. miejsce w Mistrzostwach Śląska Młodzików U16 w skoku w dal
Zofia Kokoszka (MKS Iskra Pszczyna) - członek kadry narodowej juniorek w biegu na 1500 metrów
Natalia Mach (AZS AWF Katowice) - członek kadry narodowej w trójskoku
Jakub Prządka (MKS Iskra Pszczyna) - 3. miejsce w Mistrzostwach Śląska U12 w skoku w dal
Franciszek Szymura (MKS Iskra Pszczyna) - 3. miejsce w Mistrzostwach Śląska U14 w biegu na 1000 metrów
Oliwier Bagiński (MKS Iskra Pszczyna) - Halowy Mistrz Śląska U14 w skoku w dal
Mateusz Kita (MKS Iskra Pszczyna) - Mistrz Śląska U12 w biegu na 60 metrów
Magdalena Manowska (MKS Iskra Pszczyna) - 2. miejsce w Halowych Mistrzostwach Śląska młodzików w wieloskoku
Karolina Kłóska (LKS Pszczyna) - trenerka Kingi Prządki
Marzanna Helbik (LKS Pszczyna) - trenerka m. in. Elizy Megger, Jakuba Machulca i Wiktorii Prządki, trenerka kadry narodowej
Marek Biela (MKS Iskra Pszczyna) - trener kadrowiczek m.in. Natalii Mach i Zofii Kokoszki
Monika Biela (MKS Iskra Pszczyna) - trenerka m. in. Mateusza Kity i Oliwiera Bagińskiego

JUDO

Maksymilian Bandura (UKS Judo Pawłowice) - 4. miejsce w Mistrzostwach Świata Katame No Kata
Michał Piątyszek (UKS Judo Pawłowice) - 2. miejsce w Mistrzostwach Polski Judo Kata

KARATE

Hanna Szafron (UKS Karate Samuraj) - 2. miejsce w Mistrzostwach Małopolski Kumite Semi
Piotr Szafron (UKS Karate Samuraj) - 2. miejsce w Mistrzostwach Małopolski Kumite Semi
Marta Kurzak (Tyski Klub Karate) - Mistrzyni Polski Oyama PFK juniorów młodszych w wadze do 60 kg

STRZELECTWO

Julia Szklanny (ŚTS Tychy) - drużynowa Mistrzyni Polski Juniorów w pistolecie pneumatycznym
Antonina Jochem (Kurkowe Bractwo Strzeleckie) - 1. miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików
Weronika Krajewska (ŚTS Tychy) - 3. miejsce w klasyfikacji zespołowej Mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn

SZACHY

Bartosz Rąba (Stowarzyszenie Pszczyńskie Szachy) - 1. miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Juniorów w szachach klasycznych C18
Tomasz Matysik (Stowarzyszenie Pszczyńskie Szachy) - 3. miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Juniorów
Paweł Więcek (Stowarzyszenie Pszczyńskie Szachy) - trener Bartosza Rąby

BRYDŻ SPORTOWY

Dawid Ochman (Stowarzyszenie Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku) - utworzenie i prowadzenie sekcji brydżystów przy Uniwersytecie III Wieku

KOLARSTWO

Bartosz Łyżwa (UKS Avatar Kobielice) - członek kadry narodowej juniorów młodszych
Franciszek Kocur (UKS Avatar Kobielice) - członek kadry narodowej juniorów młodszych
Igor Górka (UKS Avatar Kobielice) - Mistrz Śląska w kolarstwie przełajowym młodzików
Agata Sekta (UKS Avatar Kobielice) - wicemistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas
Judyta Wloka (UKS Avatar Kobielice) - wicemistrzyni Polski młodziczek w jeździe parami na czas
Marek Filapek (UKS Avatar Kobielice) - 3. miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów w jeździe drużynowej na czas
Jakub Jankowski (UKS Avatar Kobielice) - 3. miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów w jeździe drużynowej na czas
Marta Sekta (UKS Avatar Kobielice) - 3. miejsce w Mistrzostwach Śląska żaków w kolarstwie przełajowym
Stanisław Kocur (UKS Avatar Kobielice) - 7. miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w jeździe drużynowej na czas
Łukasz Rutkowski (UKS Avatar Kobielice) - 7. miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w jeździe drużynowej na czas
Hubert Blokesz (UKS Avatar Kobielice) - 2. miejsce w Mistrzostwach Śląska młodzików w kolarstwie przełajowym
Bartosz Blokesz (UKS Avatar Kobielice) - 2. miejsce w Mistrzostwach Śląska żaków w jeździe parami na czas
Kamil Durok (UKS Avatar Kobielice) - 2. miejsce w Mistrzostwach Śląska żaków w kolarstwie przełajowym
Miłosz Pietrzak (UKS Krupiński Suszec) - 8. miejsce w Mistrzostwach Polski żaków w kolarstwie przełajowym
Rafał Wrożyna (niezrzeszony) - Mistrz Polski Masters w jeździe dwójkami na czas
Wojciech Stuchlik (JafiSport Bike Team) - wicemistrz Polski Masters w jeździe drużynowej
Rafał Sekta (UKS Avatar Kobielice) - trener zawodników kadry narodowej - Franciszka Kocura i Bartosza Łyżwy
Paweł Pietrzak (UKS Krupiński Suszec) - trener Miłosza Pietrzaka

PARAKOLARSTWO SZOSOWE

Daniel Osiński (Kross Zero Załamki Team) - 5. miejsce w Mistrzostwach Polski w parakolarstwie MH2

TRIATHLON

Paulina Klimas (AZS AWF Katowice) - 6. miejsce w Pucharze Świata

PŁYWANIE

Zuzanna Famulok (AZS AWF Katowice) - członek kadry narodowej
Wiktor Panczykowski (MUKS Gilus Gilowice) - 3. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych U14 na 100 metrów stylem dowolnym
Weronika Pochopień (Start Katowice) - członek kadry narodowej PZSN Start

HOKEJ

Jan Matera (MOSM Tychy) - członek kadry narodowej U16

SIATKÓWKA

Martyna Witczak (Energa MKS Kalisz) - członek kadry narodowej U17
Paulina Duda (TS Stal Śrubiarnia/SMS Żywiec) - 4. miejsce w Mistrzostwach Polski w siatkówce juniorek młodszych
Nadia Książkiewicz (UKS Jedynka Tarnów) - 3. miejsce w Mistrzostwach Małopolski juniorek
Karolina Szyszka (MKS Dąbrowa Górnicza) - 4. miejsce w Mistrzostwach Polski juniorek

FUTSAL

Paweł Mura (BTS Rekord Bielsko-Biała) - 3. miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów U19 w futsalu
Hanna Wieczorek (BTS Rekord Bielsko-Biała) - 2. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek U19 w futsalu
Dawid Konieczny - sędzia Ekstraklasy futsalu, współorganizator Młodzieżowej Ligi Futsalu

SANECZKARSTWO

Klaudia Promny (KSS Beskidy Bielsko-Biała) - członek kadry narodowej
Julia Płowy (KSS Beskidy Bielsko-Biała) - członek kadry narodowej

BADMINTON

Kornelia Marczak (UKS Plesbad Pszczyna) - członek kadry narodowej elity
Julia Pławecka (UKS Plesbad Pszczyna) - członek kadry narodowej elity
Olga Szwarnowiecka (UKS Plesbad Pszczyna) - członek kadry narodowej młodzików
Daria Zimnol (UKS Plesbad Pszczyna) - członek kadry narodowej juniorów
Aleksandra Wrońska (UKS Plesbad Pszczyna) - 3. miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów
Natalia Witkowska (UKS Plesbad Pszczyna) - 9. miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży - Mistrzostwach Polski juniorów młodszych
Hanna Stachera (UKS Plesbad Pszczyna) - 2. miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach młodzików
Jan Kapera (UKS Plesbad Pszczyna) - 5. miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży - Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w grze mieszanej
Damian Zimnol (UKS Plesbad Pszczyna) - 9. miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży - Mistrzostwach Polski juniorów młodszych
Damian Pławecki (UKS Plesbad Pszczyna) - trener zawodniczek kadry narodowej m. in. Kornelii Marczak, Julii Pławeckiej i Olgi Szwarnowieckiej

TENIS ZIEMNY

Magdalena Baniak (BKT Advantage Bielsko-Biała) - 2. miejsce w Halowych Mistrzostwach Polski U16
Wiktoria Nowicka (Śląskie Centrum Tenisa) - 2. miejsce w Halowym Pucharze Polski, 9.miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski U14
Antonina Bryła (Śląskie Centrum Tenisa) - 9. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski U14
Franciszek Pękała (Śląskie Centrum Tenisa) - Mistrz Śląska w grze deblowej
Antoni Pękała (Śląskie Centrum Tenisa) - 2. miejsce w Mistrzostwach Śląska
Karolina Pitry (Śląskie Centrum Tenisa) - 2. miejsce w Halowych Mistrzostwach Śląska
Michał Nowicki (Śląskie Centrum Tenisa) - trener m. in. Wiktorii Nowickiej
Wojciech Pękała (Śląskie Centrum Tenisa) - organizator m. in. Mistrzostw Polski U18 i turnieju „Tenis Europe” U14

TENIS STOŁOWY

Janusz Friebe (ULKTS Pszczyna) - trener, działacz i popularyzator tenisa stołowego w powiecie pszczyńskim

SQUASH

Adrianna Ryguła (Śląskie Centrum Tenisa) - 6. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów
Pola Jarzembowska (Śląskie Centrum Tenisa) - 6. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów
Maja Pojda (Śląskie Centrum Tenisa) - 6. miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów
Rozalia Ryt (Śląskie Centrum Tenisa) - 4. miejsce w Mistrzostwach Polski w kategorii U9
Maria Jarzembowska (Śląskie Centrum Tenisa) - 6. miejsce w Mistrzostwach Świata Masters

CURLING

Magdalena Herman (Klub Sportowy Warszowice) - mistrzyni Polski juniorów par mieszanych
Kamil Musioł (Klub Sportowy Warszowice) - mistrz Polski juniorów par mieszanych
Małgorzata Frysz (Klub Sportowy Warszowice) - 2. miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych
Paulina Frysz (Klub Sportowy Warszowice) - 2. miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych
Szymon Rokita (Klub Sportowy Warszowice) - 2. miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych par mieszanych
Kamil Rokita (Klub Sportowy Warszowice) - 3. miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych
Maciej Porwisz (Klub Sportowy Warszowice) - 4. miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych
Damian Musioł (Klub Sportowy Warszowice) - 4. miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych
Adam Musioł (Klub Sportowy Warszowice) - 4. miejsce w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych
Damian Herman (Klub Sportowy Warszowice) - trener m. in. Magdaleny Herman, Pauliny Frysz i Szymona Rokity

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Ogólne

    Wakacje z lokalnymi produktami. 23 czerwca startuje goczałkowicki Bazarek

    Powiat Pszczyński i Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój zapraszają na Bazarek Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Kolejny raz podczas wakacji na terenie goczałkowickiego uzdrowiska nasi lokalni producenci, rolnicy i pszczelarze będę promować certyfikowane miody, sery, przetwory, sery i kosmetyki.

  • Ogólne

    Sekretne życie budzików. Nowa wystawa w centrum przesiadkowym

    W centrum przesiadkowym w Pszczynie odbył się wernisaż wystawy Zofii Siwy „Sekretne życie Budzików”. Ilustracje autorki i budziki pochodzące z pracowni Stanisława Lisa, pszczyńskiego zegarmistrza będę zdobić wnętrze budynku do 19 sierpnia. Zwieńczeniem był spektakl „Samotna Kukułka” w wykonaniu Stowarzyszenia „take tam...” im. Artystów Międzywojnia.

  • Ogólne

    Koncert TTT przesunięty na inny termin

    Ważny komunikat. Ze względu na obowiązujące ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia o burzach, wspólnie z zespołem TTT podjęliśmy decyzję o przesunięciu dzisiejszego koncertu w ramach projektu "Przesiądź się na kulturę". Wasze bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Z chłopakami widzimy się w sierpniu. O dokładnym terminie koncertu poinformujemy w późniejszym czasie.