Dla niepełnosprawnych

Osoby z niepełnosprawnościami, które mają skrzydła. „Uskrzydlonych” można zgłaszać do 28.04

Powiat Pszczyński chce docenić osoby, które udowadniają, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem i nie przeszkadza realizować się w życiu zawodowym, społecznym, odnosić sukcesy, czy rozwijać pasje. Kandydatów do Wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego „Uskrzydlony” można zgłaszać do ostatniego piątku kwietnia.

Starosta, wicestarosta i wyróżnione osoby z niepełnosprawnościami.

„Uskrzydlony” to wyróżnienie dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, które inspirują swoją aktywnością i udowadniają, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem.

Statuetka w kształcie motyla ze szklanymi skrzydłami autorstwa Justyny Dulemby trafi do osoby, która pomimo trudności, z jakimi musi się zmagać na co dzień wykazuje aktywność zawodową, społeczną, bądź spełnia się w sferze sportu czy kultury, ma wyjątkowe osiągnięcia lub bezinteresownie działa na rzecz innych.

Starosta Barbara Bandoła podkreśla, że poprzednie edycje „Uskrzydlonego” pokazały, że w powiecie pszczyńskim mieszkają osoby z niepełnosprawnościami, które są aktywne na różnych polach. - Chcemy promować w przestrzeni publicznej czynne postawy osób dotkniętych niepełnosprawnością, a każda kolejna edycja pokazuje barwną mozaikę umiejętności i talentów kandydatów do wyróżnienia - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Dotychczasowymi laureatami Wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego „Uskrzydlony” zostali: Alicja Szymczak z Pszczyny - emerytowana laborantka, malarka, osoba aktywna społecznie, Szymon Klimza z Warszowic - sportowiec poruszający się na wózku, który uprawia wiele sportów ekstremalnych i dzieli się swoimi doświadczeniami, Filip Walecki z Czarkowa - ultramaratończyk z zespołem Downa oraz Marek Gruszka z Woli - społecznik, organizator akcji krwiodawstwa, inicjator wielu wydarzeń dla seniorów, zaangażowany w działania charytatywne.

Jak zgłosić kandydata do wyróżnienia?

Aby zgłosić mieszkańca powiatu pszczyńskiego do wyróżnienia, trzeba wypełnić załączony formularz zgłoszeniowy. Ważne, aby podać dane kandydata m.in. imię, nazwisko, rodzaj jego niepełnosprawności, wiek. Konieczne będzie także krótkie przedstawienie życiorysu, tego jak radzi sobie na co dzień. W jakiej dziedzinie się rozwija, na jakiej płaszczyźnie działa. Jakie ma sukcesy? Dlaczego wytypowana osoba jest wyjątkowa? Warto szczegółowo i ciekawie przedstawić osobowość i działalność zgłaszanej osoby - na tej podstawie kapituła dokonujemy wyboru laureata.

Gotowy wniosek wraz ze zgodą kandydata na jego zgłoszenie należy dostarczyć w zamkniętej kopercie z dopiskiem „Uskrzydlony” do Punktu Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Pszczynie (parter) osobiście bądź przesłać pocztą (liczy się data stempla pocztowego) do 28 kwietnia 2023 r.

Wyboru laureata dokona kapituła powołana przez starostę pszczyńskiego. Dodatkowych informacji udziela pełnomocnik starosty ds. osób z niepełnosprawnościami, tel. 32 449 23 98.

Pliki do pobrania

Regulamin Wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego „Uskrzydlony”, format pliku: PDF, rozmiar: 187.88 KB
Wniosek o przyznanie wyróżnienia - formularz zgłoszeniowy, format pliku: DOCX, rozmiar: 21.19 KB

• Dla niepełnosprawnych

Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych powołana na kolejną kadencję

Podczas posiedzenia inaugurującego, wicestarosta Damian Cieszewski wręczył akty powołania na kolejne cztery lata członkom Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. To organ opiniodawczo-doradczy składający się z pięcioro przedstawicieli działających na terenie powiatu pszczyńskiego organizacji pozarządowych.

• Dla niepełnosprawnych

Ostatni moment na zgłoszenie „Uskrzydlonego”

Powiat Pszczyński po raz piąty chce uhonorować osoby z niepełnosprawnościami, które są aktywne zawodowo, odnoszą sukcesy sportowe, angażują się w życie społeczne i rozwijają pasje. Kandydatów do Wyróżnienia Starosty Pszczyńskiego „Uskrzydlony” można zgłaszać do 12 kwietnia.

• Dla niepełnosprawnych

Powiat Pszczyński na niebiesko dla autyzmu

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W ramach solidarności z osobami z autyzmem Starostwo Powiatowe w Pszczynie tradycyjnie przyłączy się do akcji „Zaświeć się na niebiesko”.