Pszczyńskie stowarzyszenie i Powiat z nagrodą "Super Samorząd"

Stowarzyszenie Pszczyna Miasto Zielone i Zarząd Powiatu Pszczyńskiego otrzymały nagrodę Super Samorząd za udaną współpracę mieszkańców i władz samorządowych oraz systemowe działanie dla ochrony dziedzictwa przyrodniczego w powiecie pszczyńskim.

Starosta i członkowie stowarzyszenia ze statuetka i dyplomem za wygraną "Super Samorząd"
Starosta Barbara Bandoła i przedstawiciele Stowarzyszenie Pszczyna Miasto Zielone

W całej Polsce nagrodę "Super Samorząd" otrzymało tylko 5 spośród 180 inicjatyw zgłoszonych do akcji „Masz Głos”, która gromadzi aktywnych lokalnie ludzi, lubiących zmieniać swoje otoczenie. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 21 lutego w Sali Kolumnowej Uniwersytetu Warszawskiego. Statuetkę i dyplom odebrali: Barbara Bandoła - starosta pszczyńska oraz Anita Pala i Rafał Noga ze Stowarzyszenia Pszczyna Miasto Zielone.

Nagroda "Super Samorząd" premiuje obopólne działania - mieszkańców i władz samorządowych. Dowodzi, że dialog z mieszkańcami jest zauważalny i może inspirować do działania. - Gratuluję członkom Stowarzyszenia Pszczyna Miasto Zielone za inicjatywę, pracę dla dobra całej społeczności i dziękuję za to, że widzą w samorządzie powiatowym partnera do działania. Dziękuję członkom zespołu ds. ochrony dziedzictwa przyrodniczego i wszystkim, którzy jako głos doradczy biorą udział w jego posiedzeniach. Dzięki tej inicjatywie wspólnie wyznaczamy nowe możliwości współpracy władz i organizacji społecznej. Stworzyliśmy przestrzeń do dialogu, do rozmawiania na ważne tematy i mądrego planowania - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

- Jesteśmy żywym dowodem na to, że akcja "Masz Głos" trwale, pozytywnie i bardzo skutecznie zmienia rzeczywistość polskich miejscowości. Cieszymy się, że możemy być częścią tego projektu wraz z mieszkańcami naszego miasta i powiatu pszczyńskiego - mówiła Anita Pala, prezes Stowarzyszenia Pszczyna Miasto Zielone.

- Kiedy ponad 2 lata temu zakładaliśmy stowarzyszenie marzyliśmy o tym, żeby ktoś chciał nas w ogóle wysłuchać, a dzisiaj jesteśmy tutaj dlatego, że udało nam się zbudować dialog z władzą samorządową i to jest siła "Masz Głos" - podkreślił Rafał Noga z zarządu stowarzyszenia.

Z inicjatywy stowarzyszenia przy Zarządzie Powiatu powołano zespół opiniodawczo-doradczy do spraw ochrony dziedzictwa przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju ziemi pszczyńskiej. W jego skład wchodzą przedstawiciele strony społecznej i pracownicy Powiatu Pszczyńskiego zajmujący się ochroną środowiska, pozyskiwaniem funduszy i realizacją inwestycji drogowych. Do zadań zespołu należy m.in. konsultowanie pod kątem przyrodniczym inwestycji planowanych przez Powiat Pszczyński, opiniowanie doboru nowych nasadzeń oraz inicjowanie działań w kierunku zachowania cennej przyrodniczo zieleni.

Choć zespół doradczy działa od kilku miesięcy, ma już na koncie konkretne inicjatywy. Dotychczasowe działania koncentrowały się zwłaszcza w zakresie przywrócenia zadrzewienia przy ul. Zdrojowej w Pszczynie i ul. Jeziornej w Goczałkowicach-Zdroju.

Laureatów nagrody Super Samorząd wybrało jury w składzie: Edwin Bendyk, Olga Gitkiewicz, Jerzy Stępień, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz oraz Bartosz Węglarczyk.

Super Samorząd to nagroda, którą Fundacja Batorego przyznaje od 2011 na zakończenie kolejnych edycji akcji Masz Głos. Otrzymują ją organizacje pozarządowe, które zrealizowały działanie poprawiające życie swojej lokalnej społeczności. Nagrodę otrzymują też władze, które weszły w dialog i pomogły w realizacji oddolnych inicjatyw.

Fundacja Batorego działa od 30 lat w celu wspierania rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego - społeczeństwa ludzi świadomych swoich praw i obowiązków, angażujących się w sprawy swojej społeczności lokalnej, swojego kraju i społeczności międzynarodowej.

• Protokół z przeprowadzonych konsultacji

Zgodnie z Zarządzeniem nr 14/2024 Starosty Pszczyńskiego z dnia 26 marca 2024 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektu Uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z radą działalności pożytku publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, w dniach od 28 marca 2024 do 11 kwietnia 2024 r. przeprowadzono konsultacje społeczne.

Siatkarki z POSiR-u wygrały turniej w Niemczech

Siatkarki UKS Centrum przy POSiR Pszczyna zwyciężyły w 25. edycji turnieju siatkówki Bitterfelder-Wolfen Jugendpokal w kategorii minisiatkówki „dwójek”. Zawody zostały rozgrywane w niemieckim mieście Bitterfeld-Wolfen.

Koncert dla "Zameczku" w Rudołtowicach. Są jeszcze bilety

22 kwietnia odbędzie się koncert charytatywny na rzecz podopiecznych "Zameczku" w Rudołtowicach poświęcony twórczości Quinciego Jones’a. Podczas wieczoru będzie można usłyszeć niezapomniane utwory m.in. Michaela Jacksona, Herbiego Hancocka czy Jamesa Ingrama.