Kolejni producenci chcę uzyskać lokalny znak jakości z różą pszczyńską

Zakończył się drugi nabór wniosków o przyznanie Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Do pracy przystąpiła już komisja certyfikacyjna.

Członkowie komisji podczas obrad.

Wnioski złożyło 18 producentów, którzy zabiegają o przyznanie certyfikatu Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiego dla 39 tradycyjnych wyrobów lub grup produktów. Zgłoszono m.in. makarony, orzechy, czosnek, sery, miody, lokalne piwo, kosmetyki, rękodzieło oraz tradycyjne pszczyńskie dania i przysmaki. Koordynatorem marki jest Powiat Pszczyński. - Celem marki jest wspieranie lokalnej przedsiębiorczości, ludzi zaangażowanych w rozwój regionu oraz promowanie walorów ziemi pszczyńskiej. Dzięki niej pomagamy się rozwijać naszym producentom - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

O tym, czy dany produkt otrzyma znak jakości decyduje komisja certyfikacyjna, w skład której wchodzą między innymi przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, Powiatu Pszczyńskiego, a przede wszystkim lokalni twórcy i producenci. Komisja ocenia, czy dany produkt spełnia wymagane kryteria certyfikacyjne. - Znak jakości z różą pszczyńską to potwierdzenie, że dany produkt pochodzi z powiatu pszczyńskiego, jest przyjazny środowisku naturalnemu, oparty na tradycjach i powstał z miejscowych surowców - wyjaśnia wicestarosta.

Członkowie komisji poznali i ocenili już kilka zgłoszonych w drugim naborze produktów. Jednak przed nimi jeszcze sporo pracy. Kolejne spotkania z lokalnymi producentami odbędą się w lutym i marcu. - Początkiem kwietnia podczas Jarmarku Wielkanocnego w pszczyńskim skansenie oficjalnie przedstawimy produkty, które będą posługiwać się certyfikatem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej - mówi wicestarosta Damian Cieszewski i dodaje, że Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej sprawdziła się, o czym świadczy niemal 40 wniosków, które wpłynęły w drugim naborze i zainteresowanie lokalnymi produktami podczas organizowanych festiwali i wydarzeń, w których uczestniczą lokalni producenci.

Produkty będą co dwa lata przechodzić proces certyfikacji. W wyjątkowych przypadkach komisja certyfikacyjna może przyznać tzw. markę honorową produktom, które mają istotne znaczenie i są szczególnie związane z powiatem pszczyńskim.

W wyniku pierwszej certyfikacji znak jakości przyznano 26 produktom wytwarzanym przez 13 lokalnych producentów. W tym gronie znalazły się m.in. sery kozie i krowie, borowina i solanka z goczałkowickich złóż, miody, mydła, woreczki z lawendą, chleb, pasztet z gęsiną, kopy pszczyńskie, rolada śląska z kluskami i modro kapusta, czepidło, jaja oraz pszczyńskie grzybki.

• Lokalne miody kolejny raz ze złotym godłem

Miody z Pasieki św. Ambrożego w Woli po raz czwarty zostały wyróżnione Złotym Godłem QI i tytułem Najwyższa Jakość Quality International 2023 w kategorii „QI product - produkt najwyższej jakości”.

• Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej rozwija się

Lokalni producenci, których wyroby otrzymały certyfikat, komisja oraz przedstawiciele koordynatora - Powiatu Pszczyńskiego spotkali się w skansenie, aby podsumować dotychczasowe i zaplanować kolejne działania związane z dalszym rozwojem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.