Wystawa o Pszczyńskich Sprawiedliwych ponownie do obejrzenia
Przy centrum przesiadkowym w Pszczynie do końca stycznia można oglądać wystawę plenerową „Marsz Śmierci, Pszczyńscy Sprawiedliwi” upamiętniającą lokalnych bohaterów, którzy podczas Marszu Śmierci ratowali więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.
Pamiątkowe tablice upamiętniające te tragiczne wydarzenia przedstawiają historię rodziny Godzków i Paszków z Brzeźc, Tenderów z Radostowic oraz Gertrudy Pustelnik z Poręby. Prezentują także ks. Stanisława Mazaka, który ratował Żydów na Wschodzie. Nie pochodził bezpośrednio z ziemi pszczyńskiej, jednak przechodząc na emeryturę zamieszkał u swojej pszczyńskiej rodziny, gdzie pozostał aż do śmierci. Został pochowany na cmentarzu św. Jadwigi w Pszczynie.
Główną ideą stworzenia plenerowej wystawy było zestawienie ze sobą dwóch stron tych tragicznych wydarzeń. Z jednej strony ofiar, a z drugiej świadków, którzy z narażeniem swojego życia udzielali pomocy, w tym schronienia. Celem wystawy jest przede wszystkim edukacja, zarówno osób odwiedzających Pszczynę, jak społeczności żyjącej na ziemi pszczyńskiej.
Wystawa „Marsz Śmierci, Pszczyńscy Sprawiedliwi” po raz pierwszy została zaprezentowana w 2020 roku. Jej pomysłodawcą i inicjatorem jest nauczyciel Stanisław Janosz, a organizatorem - Powiat Pszczyński.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego