Oświata

Mistrz olimpijski spotkał się z uczniami „Chrobrego”

Złoty medalista Igrzysk Olimpijskich Dawid Tomala w ramach obchodów 280-lecia szkoły odwiedził I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie.

Dawid Tomala mówi do mikrofonu, obok prowadzący wywiad.

Dawid Tomala to polski lekkoatleta pochodzący z Bojszów, mistrz olimpijski z Tokio w chodzie na 50 kilometrów. Sportowiec spotkał się w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie z uczniami szkoły.

Opowiedział młodzieży, jak rozpoczęła się jego przygoda ze sportem. -Zaczynałem od pływania, później chodziłem na treningi karate, grałem w tenisa stołowego, uprawiałem sporty indywidualne i drużynowe. Grałem w piłkę nożną w klubie GTS Bojszowy. Jednak chciałem sam mieć wpływ na wynik, a nie zawsze to zależy od nas, kiedy bierzemy pod uwagę sporty drużynowe - mówił Dawid Tomala. - W pewnym momencie postanowiłem, że chcę uprawiać lekkoatletykę, gdzie w biegach sam będę mógł pracować na swój sukces. Trafiłem do klubu w Bieruniu, gdzie biegacze byli słabi, a chodziarze jeździli na Mistrzostwa Polski. To było moje marzenie. Po roku treningów udało się, wyjechałem na Mistrzostwa Polski, gdzie zdobyłem brązowy medal. To jeszcze bardziej utwierdziło mnie w tym, że to jest właśnie droga, którą chcę podążać - dodał chodziarz.

Mistrz olimpijski zachęcał uczniów, aby rozwijali swoje pasje i nigdy nie rezygnowali z realizacji marzeń. - Każdy ma swoje pasje i powinien iść za głosem swojego serca. Początki zawsze są trudne, pojawiają się przeszkody, ale tak naprawdę prawdziwego mistrza poznaje się po tym, że w pewnym momencie dla niego te przeszkody zaczynają być wyzwaniem, a nie problemem - mówił Dawid Tomala.

Uczniowie mogli zadawać sportowcowi pytania, byli ciekawi jak godził naukę z treningami. - Nigdy nie miałem problemu, żeby łączyć naukę ze sportem. Każdy sport zajmuje różną ilość czasu, ja w liceum trenowałem aż 6 razy w tygodniu - sporo. Jednak ważne jest to, aby robić to, co się lubi. Jeśli robicie to, co kochacie to nie sprawia większego problemu i z chęcią wychodzicie na trening, lekcje tańca czy śpiewu - mówił sportowiec uczniom.

Podczas spotkania mistrz zaprezentował uczniom chód sportowy.- Nie różni się niczym od tego, który robicie na co dzień idąc do sklepu czy szkoły. Idziemy normalnie, jednak nasz krok staramy się udoskonalić do perfekcji, wydłużyć, aby zwiększyć jego częstotliwość i prędkość - mówił Dawid Tomala.

Spotkanie ze złotym medalistą Igrzysk Olimpijskich w Tokio zostało zorganizowane w ramach obchodów jubileuszu 280-lecia szkoły.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Oświata

    Maturzyści z PZS nr 2 zatańczyli poloneza

    To był niezapomniany wieczór dla tegorocznych maturzystów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Ponad 200 osób bawiło się na studniówce największej szkoły ponadpodstawowej w powiecie pszczyńskim w Domu Przyjęć Markowy w Porębie.

  • Oświata

    Uczniowie poznają dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej

    Projekt „Z mikrofonem po muzeach. Podcastowe dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej” nabiera rozpędu. Uczniowie spotkali się z pasjonatami, którzy opowiedzieli o prowadzonych muzeach i izbach regionalnych, prezentujących dziedzictwo ziemi pszczyńskiej.