Powiat Pszczyński jako miejsce dobrej inspiracji samorządowej

Dobre praktyki w zakresie współpracy samorządu powiatowego z organizacjami społecznymi i lokalnymi producentami to jedne z tematów wizyty studyjnej w Pszczynie w ramach Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego oraz akcji Masz Głos.

Uczestnicy wizyty studyjnej w pszczyńskim skansenie.

W piątek 25 listopada w pszczyńskim skansenie uczestnicy wizyty studyjnej - samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z różnych części Polski poznali cenne lokalnie produkty, które zostały oznakowane Lokalną Marką Ziemi Pszczyńskiej. Wicestarosta Damian Cieszewski podkreślał, że produkty, którym przyznano certyfikat są osadzone w lokalnej historii, ręcznie wyrabiane przez mieszkańców i powstają z miejscowych surowców. - Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej została stworzona, aby wspierać lokalnych wytwórców, promować ich wyroby, a przy okazji powiat pszczyński. Wiele osób pyta, kiedy będzie prowadzony kolejny nabór wniosków, bo widzi, że to ma sens, że da się wypromować lokalność - mówił Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Przedstawiciele firmy Grűner i goczałkowickiego uzdrowiska zaprezentowali swoje produkty, którym przyznano certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. -Postanowiliśmy odtworzyć proces wyrobu sera, który pamiętamy z dzieciństwa. Nasz ser był i jest robiony domowymi sposobami z pokolenia na pokolenie - mówiła Elżbieta Grűner prowadząca przetwórstwo serów „GRŰNeR”.

Podczas spotkania uczestnicy wizyty studyjnej mieli okazję nie tylko poznać, ale też posmakować produkty, którym przyznano certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej m.in. wytwarzane w domowych zagrodach sery kozie i krowie, miody odmianowe i z dodatkiem suszonych kwiatów, pasztet z gęsiną, kopę pszczyńską, jogurty z wkładem owocowym czy pszczyńskie grzybki.

Jednym z punktów wizyty studyjnej było również przedstawienie dobrych praktyk współpracy samorządu powiatowego ze Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych. Na czym skupia się jej działalność przedstawiła pełnomocnik starosty ds. osób z niepełnosprawnościami Katarzyna Granda, która wspiera działalność rady. - Kluczem do sukcesu jest współpraca przedstawicieli samorządu ze Społeczną Radą ds. Osób Niepełnosprawnych i zaangażowanie ze strony jej członków. Samorząd powiatowy jest bardzo otwarty na kwestie potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ale też na wszelkie sugestie rady - mówiła Katarzyna Granda.

Prezes Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides Grzegorz Wójkowski podkreślał, że Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych działająca przy staroście pszczyńskim jest przykładem do naśladowania. - Przez ostatnie dwa lata przyglądaliśmy się, jak działają społeczne rady w województwie śląskim, w większości nie działają. Są rady, z którymi przez te dwa lata nawet nie udało nam się skontaktować. W powiecie pszczyńskim działa modelowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych, to bardzo dobry przykład, że się da - mówił Grzegorz Wójkowski.

Przedstawiciel Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych i Fundacji Transgresja Krzysztof Wostal opowiadał, jak z perspektywy osoby z niepełnosprawnością, nie będącej mieszkańcem powiatu pszczyńskiego, wyglądają wspólne działania Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych i Starostwa Powiatowego w Pszczynie. - Sukces Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych w powiecie pszczyńskim nie wziął się znikąd. Ważna jest tutaj współpraca. Starostwo Powiatowe w Pszczynie wie, jakie ma organizacje pozarządowe na swoim terenie i z nimi współpracuje, nie tylko od święta. Ta współpraca musi być długofalowa, odbywać się na bieżąco, nie może być na zasadzie incydentu - mówił Krzysztof Wostal, specjalista ds. dostępności.

Starosta Barbara Bandoła podkreśliła, że praca Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawny to przykład otwarcia się na czynnik społeczny. - Dzięki pracy rady oraz inicjatywność pełnomocnika starosty ds. osób z niepełnosprawnościami w pszczyńskim starostwie przeprowadziliśmy wiele działań nakierowanym na szeroko pojętą dostępność - mówiła Barbara Bandoła.

W sobotę 26 listopada uczestnicy wizyty studyjnej spotkają się z przedstawicielami Stowarzyszenia Pszczyna Miasto Zielone, którzy przedstawią ideę powołania zespołu opiniodawczo-doradczego ds. ochrony dziedzictwa przyrodniczego we współpracy z Powiatem Pszczyńskim.

Ostrzeżenie o przymrozkach i oblodzeniu

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał dwa ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatu pszczyńskiego: o przymrozkach i oblodzeniu. Stopień zagrożeń: 1.

• Bezpieczeństwo

Przeszli eliminacje gminne, reprezentowali szkoły w etapie powiatowym

Podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych wyłoniono uczniów, którzy najlepiej znają zasady ruchu drogowego i będą reprezentować powiat pszczyński w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 9 maja w Ustroniu.