Narodowe Święto Niepodległości: wolność wymaga wspólnoty

11 listopada jest bez wątpienia jednym z najważniejszych dni w historii narodu polskiego. Dziś na Placu Zwycięstwa i Wolności w Pszczynie oddano hołd bohaterom walk o wolność ojczyzny.

Warta przy pomniku na Placu Zwycięstwa i Wolności.

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęto mszą w intencji Ojczyzny w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie. Następnie zgromadzeni przemaszerowali w takt muzyki granej przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą "Silenzio" z Woli pod batutą Piotra Olearczyka na Plac Zwycięstwa i Wolności. Tam wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.

W swoim przemówieniu starosta pszczyńska Barbara Bandoła podkreślała, że wolność wymaga wspólnoty, zaś wspólnota - szacunku. - Abyśmy mogli być wspólnotą musimy się nawzajem szanować, niezależnie od tego, jakie wyznajemy przekonania. Musimy szanować dzieci, kobiety, starszych ludzi. Gdy wzajemnie będziemy okazywać sobie szacunek, wtedy możemy mówić o wspólnocie. To dla młodego pokolenia chcemy budować wspólnotę. Wspólnotę w Europie, wspólnotę w kraju, wspólnotę w naszej małej Ojczyźnie - mówiła starosta.

Zastępca burmistrza Pszczyny Magdalena Czarnecka zaznaczyła, że historia wielokrotnie pokazywała, jak łatwo wolność utracić, gdy nie troszczymy się o dobro całego kraju. - Dziś, gdy tuż za naszą wschodnią granicą trwają walki o zachowanie niepodległości warto na nowo zdefiniować te wielkie słowa… Pamiętajmy, że jesteśmy częścią społeczności lokalnej, ale też częścią wielkiego narodu. Patriotyzm to nie tylko działanie na rzecz najbliższego otoczenia, ale też włączanie się w to, co służy całemu krajowi - mówiła zastępca burmistrza.

Julia Folek i Emilia Wojtala, wokalistki Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie wykonały utwór „Rozkwitały pąki białych róż”. Odśpiewany został także utwór patriotyczny „Rota”. Obchody Narodowego Święta Niepodległości uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Silenzio” z Woli.

11 listopada to również dzień św. Marcina, patrona Kurkowych Bractw Strzeleckich. Z tej okazji samorządowcy podziękowali Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu z Pszczyny.

W obchodach wzięły udział delegacje i poczty sztandarowe pszczyńskich instytucji, organizacji, inspekcji i straży, parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, harcerze, bracia kurkowi, uczniowie klas mundurowych, młodzież i dyrektorzy pszczyńskich szkół oraz mieszkańcy powiatu pszczyńskiego. Delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa i Wolności.

Oddali cześć ofiarom zbrodni katyńskiej

Samorządowcy, Sybiracy, przedstawiciele lokalnych instytucji, organizacji i stowarzyszeń, harcerze oraz młodzież i nauczyciele z pszczyńskich szkół oddali hołd bestialsko zamordowanym Polakom w 84. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz uczcili kolejną rocznicę masowej zsyłki Polaków na Sybir.

Ostrzeżenie o przymrozkach i oblodzeniu

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał dwa ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatu pszczyńskiego: o przymrozkach i oblodzeniu. Stopień zagrożeń: 1.