Strażacy z Kobióra mają nową remizę

Na ten dzień mieszkańcy Kobióra czekali od wielu lat. Dzisiaj otwarto nową remizę Ochotniczej Straży Pożarnej.

Przed nową remizą OSP trwa przemowa, zgromadzeni sa strażacy, orkiestra i mieszkańcy

Strażacy-ochotnicy z Kobióra do tej pory musieli krążyć między dwoma obiektami - niemal 100-letnim budynkiem oraz warsztatem po bazie transportu leśnego. Teraz mają do dyspozycji remizę z dwustanowiskowym garażem, pomieszczeniami socjalnymi i sanitarnymi. Gmina Kobiór pozyskała na ten cel 850 tys. zł z budżetu państwa, co stanowiło 2/3 wartości inwestycji. Całkowity koszt wyniósł 1 mln 125 tys. 223 zł.

Otwarcie i poświęcenie nowego obiektu odbyło się 10 listopada. - Mieliśmy dużo przeszkód, żeby zrealizować tę inwestycję. Najpoważniejszą była sprawa własności gruntów, czyli komunalizacja na rzecz gminy gruntów Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych. Drugim był brak wystarczających środków - mówił wójt Kobióra, Eugeniusz Lubański. Podkreślał, że do tej inwestycji przygotowywano się od lat. Koncepcję stworzyła społecznie żona druha OSP i na jej podstawie została opracowana dokumentacja projektowa i kosztorysowa. Koszty przewyższały jednak możliwości, dlatego z części rozwiązań trzeba było zrezygnować.

- Dziękuję naszym strażakom za cierpliwość. Bardzo długo czekali na tę inwestycję. Nie zniechęcili się, pomagali gminie, wspierali działania zmierzające do tej inwestycji. Myślę, że w tej nowej remizie będą mieli godne warunki - dodał wójt.

W otwarciu i poświęceniu nowej remizy wziął udział poseł Grzegorz Gaża, samorządowcy, przedstawiciele jednostek i straży oraz mieszkańcy Kobióra. - Gratuluję panu wójtowi determinacji, a panu prezesowi OSP i wszystkim kobiórskim strażakom życzę, żeby stąd zawsze była niesiona pomoc, a każdy wyjazd zawsze kończył się szczęśliwym powrotem z akcji - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

W imieniu strażaków jednostki z Kobióra dziękował jej prezes, Dariusz Pudełko. - Dołożymy wszelkich starań, żeby to wszystko funkcjonowało tak, jak trzeba - zaznaczył.

Podczas uroczystości miało miejsce podniesienie flagi państwowej w ramach realizowanego przez Gminę Kobiór projektu "Pod biało-czerwoną".

Michał Buła z Piasku ze złotem i rekordem w wyciskaniu sztangi leżąc

Michał Buła z Piasku w grupie zawodników do 107 kg w kategorii senior wśród niepełnosprawnych zdobył złoto podczas 21. Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wysikaniu Sztangi Leżąc. Wycisnął 161 kg, ustanowił swój rekord w zawodach, a tym samym został najlepszym zawodnikiem Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy.

• Organizacje pozarządowe

Protokół z konsultacji zadania pn. Obchody Święta Konstytucji 3-maja

15 marca 2024 r. do Starostwa Powiatowego w Pszczynie wpłynęła oferta Stowarzyszenia Związek Górnośląski Koło Suszec na realizację zadania publicznego powiatu pn. „Obchody Święta Konstytucji 3-maja” w trybie poza konkursowym tzw. małe granty.