Inwestycje

Piesi bezpieczniejsi na aktywnych przejściach

W Pawłowicach w ciągu ul. Wodzisławskiej zostały doświetlone trzy przejścia dla pieszych. Pojawiło się przy nich również aktywne oznakowanie pionowe oraz poziome grubowarstwowe.

Przechodząca przez przejście dla pieszych kobieta.

Teraz będzie jeszcze bezpieczniej na „zebrach”. W obrębie trzech przejść dla pieszych w ciągu ul. Wodzisławskiej w Pawłowicach w rejonie skrzyżowania z ul. Górniczą, Prostą i Mickiewicza pojawiło się aktywne oznakowanie pionowe. Migające znaki ostrzegają kierowców o zbliżającym się do pasów pieszym. Przy przejściach zostały zamontowane również latarnie z oprawami w technologii LED, które po zmroku lepiej rozświetlają otoczenie. Wykonano też oznakowanie poziome grubowarstwowe.

Koszt prac - projektu i wykonania - wyniósł niemal 168 tys. zł. Na przeprowadzenie zadania Powiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie pozyskał 52 tys. zł dofinansowania w ramach programu realizowanego przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych. Resztę potrzebnych środków zabezpieczyły Powiat Pszczyński oraz Gmina Pawłowice.

- Na ul. Wodzisławskiej w Pawłowicach panuje duży ruch, aktywne przejścia dla pieszych pojawiły się w najbardziej newralgicznych miejscach - w rejonie szkoły i punktów handlowych. Dają sygnał kierowcy, że na przejściu pojawi się pieszy. Kierujący ma szansę zareagować wcześniej i szybciej - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego. - Zaletą aktywnego przejścia dla pieszych jest fakt, że nie świeci w sposób ciągły. Migające światło wymusza na kierującym reakcję - dodaje.

• Inwestycje

Wkrótce ruszy budowa mostu w Czarkowie

Nowy obiekt mostowy w ciągu ul. Powstańców Śląskich w Czarkowie zostanie wybudowany jeszcze w tym roku. Niebawem wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu, która będzie wyznaczała trasę objazdu.

• Inwestycje

Ważne inwestycje w trudnym czasie

To był rok wyzwań - organizowania pomocy dla Ukrainy i szukania sposobów na radzenie sobie z rosnącą inflacją. Mimo to Powiat Pszczyński w 2022 roku zrealizował wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji. W ciągu mijających 12 miesięcy dużo środków pochłonęły inwestycje drogowe, w tym zadania zwiększające bezpieczeństwo pieszych.