Inwestycje

Budynek PZD w Pszczynie przeszedł termomodernizację

Na dachu budynku Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w wysokości 85% zamontowane zostały panele fotowoltaiczne. W budynku wymieniono też urządzenia kotłowni.

Panele fotowoltaiczne zamontowane na płaskim dachu budynku.

50 sztuk paneli fotowoltaicznych o mocy 400 W zostało zamontowanych na dachu budynku biurowego i garażowego Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie przy ul. Sygietyńskiego. Maksymalna łączna moc instalacji słonecznej wynosi 20 kW. - W obliczu drastycznie rosnących kosztów energii i ogrzewania konieczne jest podejmowanie działań, by je obniżyć. Montaż paneli fotowoltaicznych przyniesie oszczędności. Zawsze na tego typu inwestycje pozyskujemy środki zewnętrzne, dzięki czemu nie generują one dużych wydatków dla budżetu powiatu. W tym przypadku unijne dofinansowanie wyniosło 85% wartości inwestycji - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego.

Wytworzona energia zostanie wykorzystana na potrzeby własne budynku PZD w Pszczynie, a nadwyżki zostaną rozliczone w systemie opustów. Koszt inwestycji wyniósł blisko 85 tys. zł, a Powiat Pszczyński pozyskał na ten cel unijne dofinansowanie w wysokości ok. 72 tys. zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

To nie wszystkie działania w budynku PZD, gdzie wymieniono również urządzenia kotłowni. Zamontowany został nowoczesny kocioł gazowy oraz pompa ciepła o pojemności 300 litrów do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

- W ostatnich latach Powiat Pszczyński zrealizował szereg proekologicznych projektów związanych z wymianą źródeł ciepła czy termomodernizacją budynków. Obecnie prowadzimy również termomodernizację budynku basenu przy Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie, dzięki czemu obniżymy koszty ogrzewania i energii elektrycznej oraz zmniejszymy emisję zanieczyszczeń do atmosfery - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Inwestycje

Ulica Śląska w Krzyżowicach w remoncie

Końcem marca ruszył remont ponad 2-kilometrowego odcinka drogi powiatowej ul. Śląskiej w Krzyżowicach. To pierwsza cześć dużej inwestycji realizowanej przez Powiat Pszczyński i Gminę Pawłowice. W kolejnym etapie wyremontowana zostanie ul. Boryńska w Warszowicach.

• Inwestycje

Duża inwestycja drogowa w trakcie realizacji

Trwa przebudowa ul. Zebrzydowickiej w Pielgrzymowicach. To jedna z największych inwestycji realizowanych w tym roku na drogach powiatowych. Powiat Pszczyński pozyskał na ten cel ponad 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wkład własny pokryje wspólnie z Gminą Pawłowice.