Inwestycje

Budynek PZD w Pszczynie przeszedł termomodernizację

Na dachu budynku Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w wysokości 85% zamontowane zostały panele fotowoltaiczne. W budynku wymieniono też urządzenia kotłowni.

Panele fotowoltaiczne zamontowane na płaskim dachu budynku.

50 sztuk paneli fotowoltaicznych o mocy 400 W zostało zamontowanych na dachu budynku biurowego i garażowego Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie przy ul. Sygietyńskiego. Maksymalna łączna moc instalacji słonecznej wynosi 20 kW. - W obliczu drastycznie rosnących kosztów energii i ogrzewania konieczne jest podejmowanie działań, by je obniżyć. Montaż paneli fotowoltaicznych przyniesie oszczędności. Zawsze na tego typu inwestycje pozyskujemy środki zewnętrzne, dzięki czemu nie generują one dużych wydatków dla budżetu powiatu. W tym przypadku unijne dofinansowanie wyniosło 85% wartości inwestycji - mówi Grzegorz Nogły, członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego.

Wytworzona energia zostanie wykorzystana na potrzeby własne budynku PZD w Pszczynie, a nadwyżki zostaną rozliczone w systemie opustów. Koszt inwestycji wyniósł blisko 85 tys. zł, a Powiat Pszczyński pozyskał na ten cel unijne dofinansowanie w wysokości ok. 72 tys. zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

To nie wszystkie działania w budynku PZD, gdzie wymieniono również urządzenia kotłowni. Zamontowany został nowoczesny kocioł gazowy oraz pompa ciepła o pojemności 300 litrów do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

- W ostatnich latach Powiat Pszczyński zrealizował szereg proekologicznych projektów związanych z wymianą źródeł ciepła czy termomodernizacją budynków. Obecnie prowadzimy również termomodernizację budynku basenu przy Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie, dzięki czemu obniżymy koszty ogrzewania i energii elektrycznej oraz zmniejszymy emisję zanieczyszczeń do atmosfery - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

• Inwestycje

Wkrótce ruszy budowa mostu w Czarkowie

Nowy obiekt mostowy w ciągu ul. Powstańców Śląskich w Czarkowie zostanie wybudowany jeszcze w tym roku. Niebawem wprowadzona zostanie czasowa organizacja ruchu, która będzie wyznaczała trasę objazdu.

• Inwestycje

Ważne inwestycje w trudnym czasie

To był rok wyzwań - organizowania pomocy dla Ukrainy i szukania sposobów na radzenie sobie z rosnącą inflacją. Mimo to Powiat Pszczyński w 2022 roku zrealizował wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji. W ciągu mijających 12 miesięcy dużo środków pochłonęły inwestycje drogowe, w tym zadania zwiększające bezpieczeństwo pieszych.