Nasze kompetencje - nasza przyszłość

Grupa uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie wróciła z Granady w Hiszpanii, gdzie realizowała mobilność „Nasze kompetencje - nasza przyszłość!“.

Grupa uczniów PZS nr 1 w Hiszpanii podczas unijnego wyjazdu
fot. PZS nr 1

Przedstawiciele zawodów: technik programista, technik usług fryzjerskich, technik grafiki i poligrafii cyfrowej podczas tygodniowej realizacji projektu podnosili swoje kompetencje językowe, komunikacyjne i społeczne. Uczniowie wraz z ich hiszpańskimi rówieśnikami wzięli udział w zajęciach z języka angielskiego, matematyki, zajęciach ekologicznych i sportowych, a także z zakresu przedsiębiorczości i inteligencji emocjonalnej. Mieli również możliwość wzięcia udziału w zajęciach w profesjonalnym studiu w zakresie tworzenia modeli 3D - Arcan Studios w Granadzie.

Ponadto w ramach współpracy grupa sześciu chłopców i czterech dziewcząt rozwijała kompetencje interpersonalne oraz wzbogacała swoją wiedzę z zakresu europejskiego dziedzictwa kulturowego, realizując bogaty program kulturowy.

Realizując niniejsza mobilność uczestnicy podnieśli swoje kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, wielojęzyczności, cyfrowe, matematyczne, przyrodnicze, obywatelskie, przedsiębiorczości, pracy w zespole, świadomości i ekspresji kulturalnej. Realizując program powstały różne produkty, materiały o Pszczynie, o Granadzie, a także trójjęzyczny słownik polsko-hiszpańsko-angielski czy scenariusze lekcji wychowawczych z zakresu kultury hiszpańskiej.

Podczas tygodniowego pobytu w Hiszpanii młodzież PZS nr 1 w Pszczynie miała również okazję zwiedzić arabski pałac i zamek Alhambra oraz zobaczyć przepiękne ogrody, które ze względu na bogactwo różnych gatunków roślin były świetną lekcją botaniki. Ponadto uczniowie zwiedzili historyczną dzielnicę Granady - Sacramonte, które jest stolicą flamenco. Podczas zwiedzania młodzież miała okazję zobaczyć słynne jaskinie, w których co wieczór odbywają się pokazy tegoż tańca, a także uczestniczyć w jednym z nich. Dopełnieniem tego była lekcja flamenco, w której aktywnie uczestniczyli i mogli przekonać się, że taniec ten nie należy do najłatwiejszych.

Program kulturowy obejmował również zwiedzanie jaskini w miejscowości Nerja, wewnątrz której można obejrzeć cały wachlarz form nacieków jaskiniowych: stalaktyty, stalagmity, kolumny, stalagnaty, draperie naciekowe oraz inne twory powstałe na skutek procesów krasowych zachodzących nieprzerwanie od przeszło 5 milionów lat. Bardzo duże wrażenie na uczniach wywarła malownicza miejscowość Frigiliana, znajdująca się na popularnym wśród turystów wybrzeżu Costa del Sol. Na zakończenie pobytu uczniowie odwiedzili Malagę, gdzie zapoznali się z historycznym centrum miasta.

Realizacja mobilności w sposób znaczący wpłynęła na kompetencje zawodowe, społeczne i językowe młodzieży. Założone w projekcie „Nasze kompetencje - nasza przyszłość” zostały w pełni osiągnięte. Wyjazd znacząco wpłynął na kompetencje językowe, personalne i zawodowe naszych uczniów.

Powiatowy Zespół Szkół nr 1 od lat realizuje liczne projekty, których głównym celem jest zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności zarówno uczniów, jak i kadry nauczycielskiej. W ramach swojej działalności "Samochodówka" stara się umożliwiać uczniom wyjazdy na staże zagraniczne, które wnoszą bardzo dużo w rozwój młodego człowieka i zwiększają jego szanse na lepszy start w dorosłe, nie tylko zawodowe życie. Udział w stażach pozwala na poszerzenie horyzontów nie tylko zawodowych, ale również społecznych i językowych, zwiększa również otwartość na społeczeństwo europejskie, a także pozwala inaczej, szerzej pojmować zmiany zachodzące w dzisiejszym świecie.

Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) Projekt: Ponadnarodowa Mobilność Uczniów Nr projektu: POWER 2021-1-PMU-4043.

(źródło: PZS nr 1)

• Oświata

Nauczyciele na zagranicznych kursach językowych

W ramach trzeciej edycji projektu "Uczyć po europejsku" kadra pedagogiczna Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie miała możliwość uczestniczenia w zagranicznych kursach językowych realizowanych w ramach akredytacji Erasmusa.

• Oświata

Absolwenci „Samochodówki” odnoszą sukcesy

Paulina Łakota i Miłosz Puchałka, absolwenci technikum Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie w Ogólnopolskim Konkursie „Technik Absolwent Roku” uplasowali się na czołowych miejscach w specjalności technik grafiki i poligrafii cyfrowej, tym samym zakwalifikowali się do II finałowego etapu konkursu.