Nie żyje Tadeusz Rydzewski, żołnierz AK, uczestnik Marszu Śmierci

Mieszkaniec Pszczyny był świadkiem historii, który dzielił się swoimi bolesnymi przeżyciami z okresu wojny.

Tadeusz Rydzewski urodził się w 1925 roku niedaleko Łomży. Żołnierz AK ps. „Czupurny”, w trakcie wojny został aresztowany i trafił do obozu koncentracyjnego KL Stutthof. Udało mu się uciec z Marszu Śmierci. Po wojnie zdał maturę i ukończył studia rolnicze, był autorem i współautorem 35 odmian rolniczych. Został odznaczony Krzyżem Oświęcimskim, Krzyżem Kawalerskim, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem - Zasłużony dla Rolnictwa. Razem z żoną Olgą zamieszkał w Pszczynie.

- Z Panem Tadeuszem miałam okazję spotkać się w tym roku kilkakrotnie. Zawsze uśmiechnięty, bardzo energiczny. Swoje wspomnienia spisywał i dzielił się nimi z innymi. Angażował się w projekty, które miały na celu przybliżenie historii Marszu Śmierci. Miał jeszcze wiele pomysłów i planów. Wiadomość o śmierci Pana Tadeusza przyjęłam z wielkim smutkiem. Łączę się w bólu z Rodziną, Bliskimi i wszystkimi, którzy cierpią po Jego śmierci - przekazała Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Msza żałobna w intencji śp. Tadeusza Rydzewskiego odprawiona zostanie w czwartek 27 października o godz. 12.00 w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie. Zmarły zostanie pochowany na cmentarzu ewangelickim.

Grafika z kondolencjami

Noworoczny Turniej Badmintona

UKS Plesbad Pszczyna zaprasza na 24. Noworoczny Turniej Badmintona. W sobotę, 11 lutego zagrają dorośli, a następnego dnia w rywalizacji uczestniczyć będą dzieci.

• Nabór do programu "Opieka wytchnieniowa"

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie rozpoczyna realizację Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa” - edycja 2023, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.