Zdrowie

I Ty możesz uratować komuś życie! Akcja rejestracja w Pszczynie!

Październik jest Miesiącem Świadomości Idei Dawstwa Szpiku. Dlatego I Liceum im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie włącza się do walki z nowotworami krwi. Po sukcesie czwartkowej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, zdecydowano o przedłużeniu możliwości dołączenia do bazy.

Pomieszczenie z czerwonymi balonikami, w którym uczniowie rejestrują potencjalnych dawców szpiku
fot. Anna Januszewska

Zainteresowanie akcją rejestracji potencjalnych dawców szpiku przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. W miniony czwartek do bazy dołączyło tu kilkadziesiąt osób - wśród nich uczniowie, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy i pszczyńscy policjanci. - Wykorzystaliśmy wszystkie pakiety rejestracyjne, dlatego wspólnie z Fundacją DKMS podjęliśmy decyzję o przedłużeniu rejestracji - informują uczniowie.

Jeszcze dzisiaj (poniedziałek, 17 października) w godz. 12.00-17.00 w „Chrobrym” można wypełnić formularz, za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka i zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek - każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „bliźniaka genetycznego”. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.

Rejestracja jest całkowicie darmowa. Aby wziąć w niej udział, wystarczy wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka podczas akcji rejestracji w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, przy ulicy 3 Maja 7.

Kto może zostać Dawcą szpiku?

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Zarejestruj się podczas akcji rejestracji i pobierz wymaz. Z pobranej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy dawców.

(źródło: I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie)

• Zdrowie

7 lat od momentu rozpoczęcia budowy czekali na ten dzień

W czwartek 15 grudnia otwarto Dom Ojca Pio w Pszczynie, w którym znajduje się Ośrodek Dziennego Pobytu Osób Starszych, przychodnia paliatywna, hospicjum domowe i siedziba stowarzyszenia - pierwsza własna po 23 latach działalności Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie.

• Zdrowie

Protokół z przebiegu przeprowadzonych konsultacji społecznych

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 54/2022 Starosty Pszczyńskiego z dnia 24 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektu uchwały Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu pszczyńskiego na rok 2023, w dniach od 30 listopada 2022 r. do 8 grudnia 2022 r. zostały przeprowadzone konsultacje społeczne.