Dla niepełnosprawnych

100 tys. zł na kolejne działania dla osób ze szczególnymi potrzebami

Powiat Pszczyński pozyskał 100 tys. złotych dofinansowania w ramach projektu „Dostępny samorząd - granty” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Grafika przedstawiająca przedmioty umieszczone w pszczyńskim starostwie w ramach dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na kolejne działania w zakresie zwiększania dostępności budynków Starostwa Powiatowego oraz Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie. - Chcemy by każda osoba ze szczególnymi potrzebami mogła samodzielnie korzystać z usług publicznych, dlatego systematycznie realizujemy wiele działań zwiększających dostępność komunikacyjną, architektoniczną i cyfrową - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska. - W naszych budynkach dostępne są pętle indukcyjne wspomagające komunikację z osobami słabosłyszącymi, o przeznaczeniu pomieszczeń informują tabliczki brajlowskie, klienci ze słabym wzrokiem przy wypełnianiu wniosku mogą skorzystać z elektronicznej lupy, na parterze starostwa zamontowaliśmy ścieżki naprowadzające z polami uwagi. Jednym z wielu wdrażanych działań, które bardzo cenią nasi mieszkańcy, jest bezpłatna wypożyczalnia rowerów trójkołowych dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów - dodaje starosta.

Dzięki pozyskanym właśnie środkom w budynku Starostwa Powiatowego w Pszczynie zamontowane zostaną: plan tyflograficzny przedstawiający układ pomieszczeń I piętra oraz ścieżka naprowadzająca wraz z polami uwagi i oznaczenia tej kondygnacji. Wyremontowana zostanie także znajdująca się na parterze toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.

W ramach zadania planowana jest również poprawa dostępności w budynku głównym Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie m.in. poprzez wykonanie i montaż tablicy ze spisem pomieszczeń, planu tyflograficznego przedstawiającego rozkład pomieszczeń na danej kondygnacji oraz ścieżki naprowadzającej wraz z polami uwagi.

Powiat Pszczyński na realizację projektu zgodnie ze zgłoszonym wnioskiem otrzyma dofinansowanie w wysokości 100 tys. złotych. Projekt „Dostępny samorząd - granty” finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.