Czwartek to Dzień bez Samochodu. Wybierz alternatywne środki komunikacji

Dzień bez Samochodu to finał Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Tego dnia promowane są alternatywne środki transportu - rower, komunikacja zbiorowa czy chodzenie pieszo. Z komunikacji powiatowej w ubiegłym roku skorzystało 206 tysięcy pasażerów.

Budynek centrum przesiadkowego, przy wiatach autobusowych stoi komunikacja powiatowa. Przechodzą pasażerowie.

W akcję promocji alternatywnych form przemieszczania się aktywnie włączają się samorządy. Tego dnia klienci, którzy do Starostwa Powiatowego w Pszczynie przyjdą załatwić sprawę pieszo lub przyjadą rowerem otrzymają opaski odblaskowe z logo akcji „Powiat Pszczyński - Bezpieczne Miejsce”. Odblaski będą też rozdawane pasażerom powiatowych linii komunikacji publicznej.

Powiat Pszczyński w 2017 roku podjął się organizacji komunikacji zbiorowej, uruchamiając powiatową linię Pszczyna-Suszec-Żory. W kolejnym roku ruszyła komunikacja powiatowa na trasie Pszczyna-Mizerów-Pawłowice, a w od 2021 roku organizowane są kursy na linii Pszczyna-Goczałkowice-Zdrój.

W 2021 r. pomimo obowiązujących limitów w środkach komunikacji publicznej i trwającej przez 5 miesięcy nauki zdalnej, na trzech powiatowych liniach przewieziono autobusami ponad 206 tysięcy pasażerów. Roczny koszt utrzymania linii wynosi ponad 1,6 mln zł. 1,3 mln zł to udział własny powiatu, a niespełna 370 tys. zł wyniosły dotacje udzielone przez samorządy: Gminę Suszec, Pawłowice, miasto Żory i Gminę Goczałkowice-Zdrój. Powiat pozyskuje także dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Skarbnik rozdający opaski klientom.

W ostatnich miesiącach zauważalny jest znaczący przyrost liczby pasażerów. Kursy obsługują niskopodłogowe pojazdy, spełniające normy emisyjności, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dzięki powstaniu Centrum Przesiadkowego w Pszczynie zwiększył się komfort pasażerów oczekujących na połączenia. Z peronu odjazdowego odprawianych jest ok. 200 autobusów dziennie w każdy z dni roboczych-szkolnych, a z obiektu Centrum Przesiadkowego każdego dnia korzysta ok. 1000 osób.

Z 6 stanowisk Powiatowego Centrum Przesiadkowego odjeżdżają autobusy 16 linii: powiatowych, gminnych i komercyjnych we wszystkich kierunkach naszego powiatu oraz linia międzynarodowa komunikacji dalekobieżnej obsługiwana przez komercyjnego przewoźnika.

Powiat Pszczyński od lat bierze udział w utrzymaniu linii Pszczyna-Kobiór udzielając jej organizatorowi Gminie Kobiór dotacji celowej w kwocie 60 tys. zł.

Powiat Pszczyński wykonując przebudowy dróg powiatowych wszędzie tam gdzie jest to możliwe realizuje kolejne inwestycje rowerowe. Aktualnie trwa budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Jedności w Studzionce.

System dynamicznej informacji pasażerskiej - jak sprawdzić, kiedy faktycznie przyjedzie autobus?

Pasażerowie powiatowych linii mogą korzystać z systemu dynamicznej informacji pasażerskiej i sprawdzić nie tylko trasę i rozkład jazdy, ale także, kiedy faktycznie autobus przyjedzie na wybrany przystanek. System działa także w ramach komunikacji gminnej oraz dla linii kobiórskiej.

Wejdź na stronę [url=pszczyna.kiedyprzyjedzie.pl]kiedyprzyjedzie.p[/url]l i wpisz nazwę lub numer przystanku. Inną możliwością jest zeskanowanie z rozkładu jazdy na przystanku kodu QR, aby w ten sposób bezpośrednio wyświetlić wersję mobilną serwisu.

System dynamicznej informacji pasażerskiej uwzględnia ewentualne opóźnienia związane z aktualną sytuacją drogową. Uaktualnianie prezentowanych prognoz przyjazdów autobusów dla wybranego przystanku odbywa się automatycznie co 15 sekund (w starszych telefonach może zachodzić konieczność ręcznego odświeżania zawartości strony).

Rozkład jazdy autobusów

Na stronie komunikacji powiatowej otwiera się w nowym oknie pasażerowie mogą sprawdzić rozkład jazdy interesujących ich linii.

• Uwaga! Znaleziono pieniądze

23 września w Goczałkowicach-Zdroju na ulicy Szkolnej w okolicach kościoła znaleziono dużą sumę pieniędzy.

Wynik otwartego konkursu ofert

Uchwałą nr 961/218/22 Zarządu Powiatu Pszczyńskiego z dnia 27 września 2022 r. dokonano wyboru oferty na realizację zadania publicznego Powiatu Pszczyńskiego z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych w 2022 i 2023 roku.

Rozpocznij siatkarską przygodę

Uczniowski Klub Sportowy „Centrum” działający przy Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pszczynie zaprasza dziewczyny na treningi siatkówki.