Spotkanie z pszczyńską sybiraczką Stanisławą Pistelok

20 września w Pszczynie obchodzono Dzień Sybiraka. Podczas specjalnej prelekcji uczniowie poznali poruszającą historię Stanisławy Pistelok, która przeżyła zsyłkę na Sybir.

Stanisława Pistelok wraz z nauczycielem historii PZS nr 2 w Pszczynie i jedną z uczennic.

W rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 roku obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. To ważna data dla Polaków. Upamiętniająca wszystkich zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Wśród zesłanych byli mieszkańcy powiatu pszczyńskiego, którzy wspominają traumatyczne przeżycia.

Obchody Dnia Sybiraka rozpoczęła msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych w Pszczynie. Następnie w Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, członkowie Związku Sybiraków spotkali się z przedstawicielami powiatu pszczyńskiego i gminy Pszczyna oraz uczniami Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie. Młodzież w ramach żywej lekcji historii wysłuchała wspomnień Stanisławy Pistelok, która urodziła się na Syberii i spędziła tam sześć lat. - Scenariusz wywózek zawsze był taki sam. Przychodzili w nocy, walili karabinami w drzwi, wpadali do domu, zmuszali do ubrania się. Czasami pozwalali zabrać trochę żywności… - wspominała pszczyńska sybiraczka. - Sybir to nie dom, który nam zabrano, to lepianki, które nie dawały ciepła, szalał w nich wiatr, mróz, a robactwo dawało się we znaki… Sybir to katorga, gdzie odbierano matkom dzieci, których już nie zobaczyły. Sybir to tam, gdzie ludzie byli gnębieni i poniżani, gdzie umierali z zimna, ciężkiej pracy i głodu obgryzając swoje ręce - mówiła Stanisława Pistelok.

Starosta Barbara Bandoła podkreśla, że o tragedii tamtych czasów trzeba mówić i przypominać młodemu pokoleniu dramatyczne losy zesłańców. - 17 września to dla większości Sybiraków data, która oznaczała koniec ich spokojnego życia. Dzisiaj trudno nam to sobie wyobrazić, jednak, kiedy słyszymy o masowych zbrodniach rosyjskich w Ukrainie, mordach i gwałtach - możemy mieć wrażenie, że na naszych oczach powtarza się przeszłość - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Młodzież zwiedziła też wnętrze Muzeum Militarnych Dziejów Śląska oraz wysłuchała ciekawej prelekcji prof. Mariana Małeckiego.

Organizatorami Dnia Sybiraka są: Urząd Miejski w Pszczynie, Starostwo Powiatowe w Pszczynie oraz "Pro Memoria" Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939.

• Uwaga! Znaleziono pieniądze

23 września w Goczałkowicach-Zdroju na ulicy Szkolnej w okolicach kościoła znaleziono dużą sumę pieniędzy.

Wynik otwartego konkursu ofert

Uchwałą nr 961/218/22 Zarządu Powiatu Pszczyńskiego z dnia 27 września 2022 r. dokonano wyboru oferty na realizację zadania publicznego Powiatu Pszczyńskiego z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych w 2022 i 2023 roku.

Rozpocznij siatkarską przygodę

Uczniowski Klub Sportowy „Centrum” działający przy Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pszczynie zaprasza dziewczyny na treningi siatkówki.