Świadek historii dzieli się bolesnymi przeżyciami z czasów wojny

Tadeusz Rydzewski, więzień obozu koncentracyjnego KL Stutthof i uczestnik Marszu Śmierci wraz z gośćmi z Luzina odwiedzili pszczyńskie starostwo.

Uczestnicy spotkania w starostwie w gabinecie wicestarosty, w tym Tadeusz Rydzewski i goście z Luzina.

Radna gminy Luzino Aleksandra Meyer wraz z mężem oraz prezes Stowarzyszenia Literacko-Teatralnego Kukówka Maria Krośnicka spotkali się z wicestarostą Damianem Cieszewskim. W spotkaniu uczestniczyli również Janina Rydzewska-Rząsa, córka Tadeusza Rydzewskiego oraz Łukasz Warzecha, przyjaciel rodziny.

W trakcie wizyty rozmawiano o kulturze Śląska i Kaszub, ale też wizycie Tadeusza Rydzewskiego w Luzinie w związku z realizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną projektem pn. „Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie… Międzypokoleniowy kolaż kaszubskiej pamięci o Marszu Śmierci KL Stutthof”.

Podczas wizyty w Pszczynie przedstawiciele Luzina mieli okazję obejrzeć zdjęcia i dokumenty związane z pobytem Tadeusza Rydzewskiego w obozie KL Stutthof i jego ucieczką z Marszu Śmierci, która miała miejsce w lutym 1945 roku z kościoła pw. św. Wawrzyńca w Luzinie. Odwiedzili również Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

- Pan Tadeusz od wielu lat mieszka w Pszczynie. Jest świadkiem historii, spisał swoje wspomnienia i dzieli się bolesnymi przeżyciami z czasów wojny - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

Michał Buła z Piasku ze złotem i rekordem w wyciskaniu sztangi leżąc

Michał Buła z Piasku w grupie zawodników do 107 kg w kategorii senior wśród niepełnosprawnych zdobył złoto podczas 21. Ogólnopolskich Integracyjnych Zawodów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Wycisnął 161 kg, ustanowił swój rekord w zawodach, a tym samym został najlepszym zawodnikiem Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy.

• Organizacje pozarządowe

Protokół z konsultacji zadania pn. Obchody Święta Konstytucji 3-maja

15 marca 2024 r. do Starostwa Powiatowego w Pszczynie wpłynęła oferta Stowarzyszenia Związek Górnośląski Koło Suszec na realizację zadania publicznego powiatu pn. „Obchody Święta Konstytucji 3-maja” w trybie poza konkursowym tzw. małe granty.