Przedsiębiorczość

Booster: przedsiębiorcy dowiedzieli się, jak wzmacniać lokalne firmy?

Skąd czerpać wsparcie, jak uzyskać zwolnienia podatkowe i rozwijać firmy na naszym terenie? Eksperci Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Banku Gospodarstwa Krajowego i Agencji Rozwoju Przemysłu wskazywali właścicielom małych i średnich firm możliwości rozwoju.

Eksperci siedzana krzesłach w sali sesyjnej podczas konferencji

Booster „Rozwiń swoją firmę - cała Polska specjalną strefą ekonomiczną” to cykl spotkań dla małych i średnich przedsiębiorstw organizowany przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Pszczyńskie spotkanie odbyło się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego przy wsparciu Powiatu Pszczyńskiego oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

- W naszym powiecie jest zarejestrowanych 12 977 przedsiębiorstw, zdecydowana większość z nich to małe i średnie firmy, przedsiębiorcy, którzy tworzą miejsca pracy i są solą tej ziemi. To ważne, że kiedy wchodzimy w trudne czasy możemy się spotykać i  dowiadywać się, gdzie można sięgnąć po wsparcie - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem lokalnych przedsiębiorców, którzy wysłuchali ekspertów w kwestii finansowania przedsięwzięć przez Bank Gospodarstwa Krajowego i poznali oferty Agencji Rozwoju Przemysłu, dedykowane sektorowi MŚP. Przedstawione zostały również formy wsparcia KSSE skierowane dla małych i średnich firm oraz Polska Strefa Inwestycji. Doświadczenia i dobre praktyki związane z rozwojem swojego biznesu w KSSE zaprezentowali przedsiębiorcy. - Próbowałem wcześniej pozyskać dotację unijną, ale trwało to bardzo długo. Strefa rozpatruje wnioski bardzo szybko. Ja umowę o wsparcie podpisałem po 5 tygodniach od złożenia wniosku - mówił Tomasz Wiktorczyk, który na naszym terenie prowadzi warsztat stolarski, a dzięki wsparciu KSSE niedługo rozwinie produkcję. Z kolei pracownia architektoniczna Macieja Franty mogła przenieść się do nowoczesnej siedziby.

Jak podkreślała Monika Bryl, wiceprezes KSSE, po wsparcie trzeba zwrócić się na etapie pomysłu. - Decyzję o przyznaniu pomocy możemy wydać przed rozpoczęciem inwestycji. Dzięki Polskiej Strefie Inwestycji każdy przedsiębiorca wszędzie, gdzie zainwestuje może otrzymać pomoc - podkreślała wiceprezes KSSE.

Korzyści wynikające z Polskiej Strefy Inwestycji to zwolnienia podatkowe dostępne w całym kraju, pomoc publiczna udzielana na okres 12 lat (poza granicami KSSE) lub 15 lat (w granicach KSSE) oraz warunki wsparcia dostosowane do mikro, małych, średnich i dużych firm (50-30% wartości inwestycji).

- Strefa jest dla was. To przywilej przedsiębiorców, a nie obowiązek. Jest szansa, żeby wasze firmy były najlepsze w regionie, w Polsce, Europie i na świecie - mówił dr Janusz Michałek, prezes KSSE S.A.

W ubiegłym roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. oraz Powiat Pszczyński wspólnie z gminami zawarły porozumienie o współpracy, które zakłada podejmowanie działań zarówno dla rozwoju gospodarczego, wsparcia przedsiębiorców oraz rozwoju szkolnictwa zawodowego.